Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP6765.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

3 oculare, acelasi camp vizual real, puteri diferite


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2014 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului: 3 oculare, acelasi camp vizual real, puteri diferite
Raspunde cu citat (quote)

Am o problema pentru rezovarea careia ii rog sa ma ajute pe colegii de pasiune cu mai multa experienta la ocular decat mine.

Se da un sct C6 echipat cu FR/FF, deci apertura de 152mm/F6.3 la care practic nu se pot folosi decat oculare pe 1.25" si de la care vrea sa obtin maximul de camp vizual. Inca nu il am, dar va sosi in aproximativ 2 saptamani.

Am deja un prossl de 40mm/43° cu care voi obtine un camp de aproximativ 1.8° la o marire de 24x, pupila de iesire 6.3mm

Ce as vrea sa aflu este daca face sens sa mai iau si unul sau poate amandoua din ocularele urmatoare.
Plossl 32mm/52° cu care obtin un camp vizual de 1.75° la o marire de 30x, pupila de iesire ~5.1mm
SWA (Meade/ES/Hyperion) 24mm/68° cu care obtin un camp de 1.7° la o marire de 40x, pupila de iesire 3.8mm

Cum/ce se vede prin cele 3 comparativ? Este posibil ca la plossl-ul de 40mm sa 'deranjeze' obstructia centrala?


Stiu ca ideal ar fi sa privesc prin fiecare si sa compar, dar nu am aceasta posibilitate - cel putin nu pana la urmatoarea iesire la un star party pe langa Bucuresti

Cu multumiri,
Manu

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 26 Mai 2014 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Campul real maxim vizual al unui SCT (C6) este limitat de marimea fantei (baffle) the iesire, C6 are 27 de mm. Deci campul maxim este:

27/1600*57.3 = 0.96 grade. ( am pus 1600mm focala pentru ca atunci cand folosesti o diagonala de 1,25" distanta focala se mareste, probabil e mai in jur de 1700mm).

Deci mai mult de 1 grad camp real nu poti obtine. Reducatorul focal nu ajuta la marirea campului vizual, din contra, dauneaza, poate cauza o reducere de apertura folosit vizual cu diagonala si ocular. Un C6 echipat cu FF/FR nu este echivalent cu un telescop 152mm/F6.3, este tot un telescop 152mm/f10.

Acum confuzia, da, poti avea 1.8 grade sau 1.5 grade dar va fi cu vignetare (intunecare), doar partea centrala a campului este complet iluminata ( aprox 1 grad), dupa care se intuneca, cu cat e mai mare campul vizual de 1 grad cu atat vignetarea e mai aparenta, probabil un camp de 1.2 .. 1.3 grade e ok si nu se va observa vignetarea, decat daca se analizeaza atent.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2014 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca la C5/C6 fanta de iesire este de 27mm si asta cam exclude folosirea accesoriilor pe 2"

Dar pe CN si SGL am gasit foarte multe postari de la posesori de C6 care mentionau ca FR-ul in conjunctie cu diagonala/oculare de 1.25 ofera imagini foarte frumoase - stele punctiforme, contrast mai bun, camp mai larg, etc. - adica cam toate avantajele pe care FR ul ar trebui sa le ofere.
Cativa chiar afirmau ca tin FR-ul pe telescop 100% din timp.

Acum stiu ca tu ai avut un C8 si-ti respect opiniile - lucru care nu face altceva decat sa-mi sporeasca confuzia.

Banuiesc ca nu ramane decat sa astept si sa testez personal.


Edit: cu vignetare sau fara, intrebarea din postul initial ramane

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2014 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa faci "calcule" dar mai bine, daca ai/cand ai c6-le si FF iesi cu el, sigur gasesti plossl 32mm si probabil si un wide angle de 24 sa le compari.
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 26 Mai 2014 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti avea camp mai larg, dar cu vignetare, ochiul uman fiind destul de insensibil la vignetare. Mai mult de aprox 1 grad C6 nu poate. Sunt multi care folosesc C6 cu oculare pe 2" de 30-35mm si se jura ca nu observa vignetarea.
SCT-urile au un camp extrem de curbat si prezinta coma iar ff/fr-ul il aplatizeaza si face stelele mai punctiforme spre marginea campului. Dar folosit vizual, multi nu stiu ca ff/fr-ul muta planul focal si astfel vizual poate aparea reducerea aperturii reale, care este mult mai daunatoare decat vignetarea, pe langa vignetarea data de faptul ca C6 mai mult de 1 grad nu poate. In plus vignetarea cu ff/fr este mult mai abrupta decat in mod normal, fara reducator.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...er/5088537

"The 0.63x reducer changes things. With the reducer you start losing aperture at just over 100mm of backfocus"

0.63x reducer + 1.25” VB visual back (35) + 1.25” Diag (75) = (total 110mm behind reducer) = 148mm.

Corectorul f6.3 este facut pentru foto, dar merge destul de bine si vizual, in limitarile sale.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2014 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, stiam partea cu reducerea aperturii la cresterea backfocusului - de aceea ma limitez la oglinzi de 1.25.
Alternativa, asa cum e mentionat si in postarea de pe CN, ar fi sa iau o oglinda "scurta" Baader t2/t2 care cu tot cu adaptoare sct/1.25 pare sa iasa la fel de scurta sau poate chiar mai scurta decat oglinda standard de 1.25 - dar deocamdata nu e cazul acum.

In orice caz, calculelele astea par sa nu tina cont de imperfectiunile ochiului uman ci doar de rigurozitatea expunerilor foto ceea ce nu e cazul aici.

Asa ca as prefera sa revenim la intrebarea initiala: cum afecteaza vizual mentinerea campului / cresterea magnificatiei / scaderea pupilei de iesire sau altfel spus cum s-ar vedea mai bine M31?
La 25x in SuperPlossl 40mm cu 6.3mm exit pupil sau la 30x in SuperPlossl 32mm cu 5mm exit pupil sau la 40x in SWA 24mm cu 3.8 exit pupil presupunand ca incadrarea a fi la fel.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2014 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.as...4M9F3bePmg
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2014 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Valy, nu stiam articolul asta.

Deci intre plossl de 32mm si panoptic 24 avem un wow factor de 2.52. Tare sunt curios daca compenseaza pretul de 4-5 ori mai mare al swa-ului de 24mm fata de un plossl normal.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2014 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C6-le mi-a sosit saptamana trecuta, azi dimineaza a venit si reducatorul de focala asa ca acum vreo 3-4 ore le-am scos pe balcon sa fac niste teste, desigur, terestre.

Pe scurt, cu reducatorul de focala si cu un SuperPlossl de 40mm nu am sesizat vignetare - imaginea era foarte luminoasa si clara pana la marginea campului vizual.
Dar desigur ca se vedea obstructia centrala Sad
Lucru la care ma cam asteptam de alftel, chiar si numai pentru faptul ca in pagina de instructiuni care insoteste FR/FF-ul este mentionat explicit ca nu se recomanta utilizarea acestuia cu oculare mai mari de 35mm.

Ramane sa fac rost de un plossl de 32mm si de un swa de 24 sa fac teste comparative, dar deja am sentimentul ca fr/ff-ul va ramane tot timpul pe C6.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact