Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu BARSKA 12-60x70


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2014 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu BARSKA 12-60x70
Raspunde cu citat (quote)

Acum 3 zile m-am lovit de o ocazie.
Eu detin un binoclu mai de mult timp, cred ca sunt 7 ani de cand l-am cumparat(cumparat de la Busteni, de la o taraba, sa zic asa). In urma cu vreo jumatate de an, un tovaras l-a scapat pe jos din greseala. De spart nu s-a spart nimic, dar sunt sigur ca s-a decolimat, iar pe langa asta lentilele de la un ocular se misca si nu mai sunt exact la locul lor.
Imaginile prin el nu mai erau clare, are un camp vizual generos.

M-am suparat si in urma cu 5 zile m-am apuca sa caut un binoclu cu obiective de diametru mai mare decat cel vechi, care sa imi capteze mai multa lumina. Si atunci am intrat pe mercador.ro, ca na este la moda, nu? Am gasit un binoclu BARSKA 12-60x70 nefolosit la pretul de 120 Lei. Am ramas putin confuz, deoarece mi se parea mult prea ieftin la un diametru asa mare si mai ales ca avea si zoom. L-am cautat si pe alte site-uri sa vad ce preturi are ca si nou. Preturile se invarteau in jurul la 500 Lei. Shocked
M-am bagat in seama cu vanzatorul, i-am propus sa mi-l lase la 100 Lei daca il cumpar. Dupa doua zile m-am intalnit cu el sa vad produsul. Era in perfecta stare, chiar era nefolosit, lentilele se vedeau ca erau neatinse Surprised , dar are o greutate pe masura, 1,5Kg.
M-am uitat prin el, m-a surprins putin claritatea cu care se vedeau lucrurile prin el. Nu ma asteptam sa se vada atat de bine, eu fiind obisnuit cu cel vechi de la taraba. Campul vizual este mic, parca m-as uita intr-un canal Laughing .
Ce sa zic, la banii astia, parerea mea, este bine. Binoclul este NOU, nu aproape nou Very Happy , inca nu am avut cer senin sa vad stelele prin el, dar astept cu nerabdare. Cred ca va trebui sa scot trepiedul de la luneta 72/900, pentru ca in mana nu-l pot tine prea mult Razz

Ahhh si am uitat, mi-a dat si suport de prindere pe trepied pentru binoclu. Ii fac un adaptor si ce sa mai, pot sa il pun ori pe montura ecuatoriala ori pe cea azimutala.
Mie imi place Smile



IMG_20140224_110532.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  815.91 kb
 Vizualizat:  de 8004 ori

IMG_20140224_110532.jpg



IMG_20140224_110550.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  778.42 kb
 Vizualizat:  de 8004 ori

IMG_20140224_110550.jpg



IMG_20140224_105734.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  636.39 kb
 Vizualizat:  de 8004 ori

IMG_20140224_105734.jpg



IMG_20140224_105818.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  827.55 kb
 Vizualizat:  de 8004 ori

IMG_20140224_105818.jpg



IMG_20140224_110027.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  853.35 kb
 Vizualizat:  de 8004 ori

IMG_20140224_110027.jpg


Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 24 Feb 2014 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tinand cont de pret,consider ca a meritat.Campul mic merge mana in mana cu claritatea deosebita a imaginii observata.Altfel spus,la un ocular simplu si ieftin tip Kellner,daca am mari campul aparent,el ar fi tot mai putin clar pe margini si invers,la un camp mic putem obtine o imagine clara.Zoom-ul optic doar adauga o deteriorare suplimentara a imaginii la acest efect de baza.Oricum,va fi mult mai bun decat cel cu rubycoating pe care l-ai avut.Vei putea vedea culorile la stelele duble departate.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 25 Feb 2014 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca vezi cumva imagine dubla cu binoclul atunci trebuie colimat, te ajut cu mare placere
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2014 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel putin la obiectele din jurul meu se vede bine. Inca n-am prins noapte senina. Iti multumesc, dar esti din Bucuresti?
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 25 Feb 2014 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu dar iti pot arata cum trebuie si cu ce
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2014 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci poti sa imi arati Smile . Macar sa am idee cum se colimeaza un binoclu.
Poate reusesc sa il aranjez putin si pe cel vechi Razz
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 25 Feb 2014 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

reglezi deschiderea la binoclu in asa fel ca si cand te uiti prin el, focusezi ambele oculare pe o stea luminoasa cel mai bine, sa iasa punct in ambele oculare dupa care cu o surubelnita ca si in poza, foarte subtire,latimea varfului de vreo 2mm iar grosimea sub 1mm, daca nu ai asa subtire il dai cu smirghel pana devine subtire,te apuci doar pe o parte a binoclului nu conteaza care, ai 2 suruburi mici de tot dar prima data trebuie sa dai guma jos cu grija sa nu o rupi,mergi doar incet,de obicei e lipit cu un lipici flexibil care se poate taia ori cu surubelnita ori cu un cutit ascutit,cand ai ajuns la suruburi invarti putin si verifici cum se vede steaua,de la un surub imaginea va merge / iar de la celalalt \, si tot asa pana nu mai vezi dublu,cu un lipici moale(patex) lipesti inapoi


bi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  293.13 kb
 Vizualizat:  de 7885 ori

bi.jpg



bi1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  232.55 kb
 Vizualizat:  de 7882 ori

bi1.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Feb 2014 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

needweed a scris:
...,te apuci doar pe o parte a binoclului nu conteaza care, ...


Din pacate , chiar conteaza care parte o ataci cu surubelnita.

Daca te bagi la partea gresita , adica la cea care are axa optica paralela cu axul binoclului , vei obtine doar o colimare de ecart pupilar fix . Adica cel al ochilor tai.

Ar fi bine sa identifici daca si care din lunete are axa paralela cu balamaua binoclului. Pe aia o lasi in pace.

Daca sunt amandoua lunetele dezaxate fatza de mecanica , ori te multumesti cu o colimare de pozitie pentru ochii tai (si ai acelor cu distanta ta interpupilara) , ori tre' sa te chinui oleaca mai mult .

Poti face o improvizatie cu un breloc cu laser aliniat perfect cu axul binoclului. Ideal ar fi sa trimiti fascicolul chiar prin tubul axului dar trebuie sa mai demontezi si eventual sa mai faci si alte mici improvizatii temporare.

Atentie mare , de cele mai multe ori in cazul acestor modele , decolimarea nu vine de la prisme ci de la tuburile din plastic ale obiectivelor.
Uneori e suficient doar de rotit (infiletat sau desfiletat) mai mult respectivele tuburi , sau ma rog , unul din ele .

Se fac intotdeauna semne care sa marcheze pozitia initiala a tuburilor !! La nevoie se intoarce reglajul de unde a plecat. E folositor mai ales daca s-a ales din nesansa tubul fara probleme.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Feb 2014 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de colimarea "binoclului" ala cu secera si ciocanul, cu inscriptii pe "lentile", la care i-a sarit continutul la un "ocular" ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Feb 2014 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Este vorba de colimarea "binoclului" ala cu secera si ciocanul, cu inscriptii pe "lentile", la care i-a sarit continutul la un "ocular" ?


Fratilor , ati vazut ce scrie pe luneta din dreapta a respectivului ''binoclu'' ? Mr. Green Very Happy Smile Mr. Green Very Happy Smile Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad Mr. Green Mr. Green

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 25 Feb 2014 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

decolimarile de obicei sunt foarte mici iar prisma nu trebuie miscata mai mult de cativa zecimi de milimetri , se poate evident colima si cu metode mai dificile , desfaci obiectivele si cam tot binoclul, eu am spus doar metoda mea care functioneaza, cel putin pentru ochii mei Laughing , haoleu 999990x Surprised
chinezii isi bat joc de rusi, rusii sigur nu fac binocluri din plastic
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De multe ori, decolimarea duce si la aparitia unor mici, sau mari aberatii optice. Asa incat inainte de interventie trebuie studiat bine fiecare din cele doua corpuri optice separat. Asta se poate face fara sa il desfaci. Plimbi o stea prin tot campul vizual al fiecarui corp, in principal sus-jos, si dreapta-stanga, pentru a detecta eventualele asimetrii care apar la decolimare. E bine sa repeti operatiunea de cateva ori, alternativ cu fiecare corp, pentru a vedea bine care e decolimat, sau care e decolimat mai rau, ca se mai intampla si asa.
_________________
Dragos N
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 06:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm... Pe asta nu o stiam Smile Foarte interesant, nici nu ma gandeam ca acolo ar fi suruburi de reglaj. Sa vad ce fac cand am putin timp Razz
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2014 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul vechi , cum ii zici tu, rusesc cu vedere de noapte cum se mai zice el pe partea de marketing este un fel de trompeta. Pretul lui real este pana in 35- 40 ron. Totalmente din plastic mai putin housingul prismelor care totusi are suruburi de inlinare a prismelor. Laughing
Nu merita sa il folosesti este sub orice critica. Este insa extrem de bun pentru ati face mana la colimari !
Ca idee generica , cand ai suruburi de reglaj pentru priusmele din fata (cele de langa oculare), Te uiti mai intai care din imagini este mai sus. Daca imaginea din dreapta este de exemplu putin mai sus decat cea din stanga , atunci trebuie sa insurubezi (sensul acelor de ceasornic) surubul din partea dreapta. Desuruband acelasi surub de reglaj, normal, imaginea se va deplasa mai sus (ceea ce nu doresti). Suruburile de reglaj pentru prismele din spate fac cam acelasi lucru dar rotational (daca este cazul). In general daca prismele din spate au produs decolimare rotationala este mult mai dificil. In majoritatea cazurilor prismele trebuiesc mai intai repozitionate efectiv inaintea reglajului fin din suruburi.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact