Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M101aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224758
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce binoclu se potriveste unui incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2013 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce binoclu se potriveste unui incepator
Raspunde cu citat (quote)

Salut,sunt nou in astronomie si ma pasioneaza de ceva vreme,As dori sa achizitionez in acest an un binoclu de astronomie pentru inceput, si as vrea sa ma incadrez pana in 350 lei,cu care as dori sa fac observatii deep-sky,planetare cat de cat,si galaxia andromeda ( daca e posibil,deoarece o ador ),si intentionez sa il foloesc fara trepied.
Ce binocluri puteti sa imi recomandati ? Sau exista un binoclu sa imi satisfaca cerintele si sa se incadreze in pret ?


Binoclu Omegon Nightstar 15x70

Date tehnice :
Greutate 1400 g
Acoperire antireflex Multiplă
Putere de mărire 15x
Diametru lentilă frontală 70mm
Pupilă de ieșire 4,7 mm
Tip prisme Prisme porro
Material sticlă BaK-4
Geantă de protecție da
Câmp vizual real 4,4 grade
Câmp vizual la 1.000 m 77m
Limita de focalizare în apropiere 5m
Intensitate luminoasă 22,1
Factor de întunecare 32,4
Culoare negru
Filet de fixare pe trepied da


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 24 Oct 2013 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara trepied - atunci trebuie sa aiba o magnificare de maxim 8x, si o pupila de iesire eu iti recomand de sub 5mm pentru a avea ceva contrast la dso. Deci un binoclu 8x40 8x32 eu ti-as recomanda cu o greutate in jur de 500g.

Acel Omegon Nightstar 15x70 e prea greu pentru a-l folosi fara trepied pe timp de noapte si are o magnificare prea mare care necesita trepied, altfel tremura imaginea.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Oct 2013 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Alex.
Eu am un Pentax 10x50 XCF. 10x este o magnificatie considerata de limita pentru ca binoclul sa fie utilizat fara trepied si din experianta proprie de aprox.5 ani cu acest binoclu pot confirma aceasta concluzie, iar un bino de 1400 g va fi cu atat mai greu de utilizat fara trepied; Pentaxul meu cantarit are 900 g. Totusi daca tii neaparat sa-ti iei 15x70 nu te sfii de un simplu trepied foto deoarece te poti relaxa in spatele binoclului si iti poti observa in conditii mult mai bune tintele. Fara trepied iti recomand chiar modelul pe care l am eu, este un binoclu foarte bun raportat la pret, are camp vizual mare de 6.5 grade, aberatii cromatice neglijabile iar in observatiile terestre induce un puternic efect 3D. La noi se gaseste cu vreo 400 de lei.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Oct 2013 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut. Ma bag si eu cu precizarile, recomandarile si sfaturile. Eu ( dupa cum si vezi in semnatura mea de sub mesaje ) am un 15x70 ... de la Celestron ... . Este un binoclu foarte bun atat terestru cat si astro ( la banii in care se incadreaza el ... aprox. 400 ron la un magazin de specialitate ). Practic e cam acelasi lucru cu datelele specificate de tine in postul de inceput. Nici la optica nu cred ca e diferenta mare. Trebuie un trepied obligatoriu pentru astro ... cu inaltime mare ca sa poti sa te uiti la unghiuri cat mai mari posibile. Acum nu stiu cat de inalt esti tu ... Very Happy Alta varianta este sa gasesti pe la cineva pe forum o montura paralelogram ... au fost cateva ... home-made... foarte bune pentru binocluri de la 70 in sus. Dar si cu trepiedu nu ai probleme. Terestru poti sa te uiti cu un binoclu de 70mm fara trepied ... dar nu in reprize foarte mari .. dupa care trebuie sa iti odihnesti mainile ... si iar o repriza ... dar la astro ... nu ai sanse. O alta varianta ar fi un 10x50 ... un alt best buy pe langa 15x70. E mai portabil decat cel de 70 ... il poti tine la gat ... nu are tremurul ca cel de 15x dar iti recomand sa ai optica tratata FMC ... totusi ... 50mm nu e la fel de performant la DSO ca cel de 70. Dar cu un cer "de tara" si cu 50mm te distrezi ani buni... mai ales ca incepator. Un 50mm ( vorbesc de preturi din magazine in postul meu ) te duce 200 si umpic. Dar ai tratari MC (buna) sau FMC (si mai buna). Iti urez bafta si cer senin !
Sus
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2013 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitasem sa mentionez ca acel binoclu postat de mine ar fi o varianta,dar probabil ati obserrvat asta Very Happy
In primul rand,va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi Very Happy,as merge pe varianta mea ( cu achizitionarea unui trepied ) insa ma tenteaza foarte mult acel Celestron SkyMaster 15x70 owned by Mars Boy,voi incerca sa fac un efort financiar pentru el,consider ca binoclul tau e mult mai renumit decat acel Omegon Nighstar si am increderea ca asa vor fi si performantele,sau ar fi ok si acel Omegon ?
Deasamene nu exclud varianta Pentax 10x50 XCF sugerata de ovidiu
Ce trepied imi recomandati pentru ele ? ( Unul pana in max 150 lei sau chiar 200 )

Aici am gasit unele trepiede, http://astromagazin.ro/31-accesorii-binocluri Dar nu pot sa imi fac o idee in raport pret/calitate,sau acelea sunt preturile normale pentru un trepied ?

Multumesc inca odata pentru raspunsuri.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Oct 2013 06:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre cele 2 binocluri intre care oscilezi,ar fi mai bun Omegonu.
Binoclurile Celestron nu sunt prea renumite,poate doar la noi in tara datorita lipsei de bani si informare.Cel putin nu la pretul asta..
Unele dintre cele mai renumite binocluri apartin firmei Bresser,care la preturi mai mici decat variantele de mai sus livreaza o optica de invidiat.Desigur apertura poate fi ceva mai mica la un pret inferior,dar calitatea conteaza mai mult.Sunt si pe forum cateva relatari in domeniu.
Altfel si Omegonu e un brand f bun si as merge cu incredere,daca din anumite motive renuntam la bresser...

Spor!
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2013 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DevidALex a scris:
Uitasem sa mentionez ca acel binoclu postat de mine ar fi o varianta,dar probabil ati obserrvat asta Very Happy
In primul rand,va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi Very Happy,as merge pe varianta mea ( cu achizitionarea unui trepied ) insa ma tenteaza foarte mult acel Celestron SkyMaster 15x70 owned by Mars Boy,voi incerca sa fac un efort financiar pentru el,consider ca binoclul tau e mult mai renumit decat acel Omegon Nighstar si am increderea ca asa vor fi si performantele,sau ar fi ok si acel Omegon ?
Deasamene nu exclud varianta Pentax 10x50 XCF sugerata de ovidiu
Ce trepied imi recomandati pentru ele ? ( Unul pana in max 150 lei sau chiar 200 )

Aici am gasit unele trepiede, http://astromagazin.ro/31-accesorii-binocluri Dar nu pot sa imi fac o idee in raport pret/calitate,sau acelea sunt preturile normale pentru un trepied ?

Multumesc inca odata pentru raspunsuri.


Diferente prea mari intre Celestron si Omegon nu prea sunt. Acum daca le ai putea testa la un magazin pe amandoua ti ai putea face o idee. Diferentele nu sunt mari oricum. Si bresserele sunt foarte bune ... dar nu stiu sa aiba un 15x70 in gama. Doar 20x80 dublet si triplet. O firma iar buna de binocluri este TS ( Teleskop Service ) ... tot firma "nemteasca" ca si Bresser. TS si Bresser au cateva binocluri 10x50 foarte bune ca pret si ca optica ... in jurul sumei de 200 lei. Dubios mi se pare diferenta de 100 lei in favoarea Omegonului fata de Celestron. Un sfat: In caz ca iti iei si trepiedul ... si am inteles ca asta faci si foarte bine ... e cam obligatoriu un adaptor de fixare trepied-binoclu din metal. Cele din plastic sunt foarte proaste si tremura mult. Bafta ! PS: Eu am de mult timp Celestronul 15x70, cumparat nou ce i adevarat, si nu am avut nicio problema cu el ... nu s a decolimat ... nu s a rupt nimic in angrenaje ... focusul merge fin si precis ca in prima zi. Cel mai bun test este ... ma repet ... sa te duci la un magazin ... daca se poate, si sa te uiti prin amandoua. Diferentele nu sunt sesizabile deci in consecinta nu gresesti daca cumperi unul sau altul.
Sus
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2013 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea e ca,intentionez sa comand binoclul online,fiindca nu stiu sa fie un magazin cu binocluri prin Arad,in legatura cu adaptorul de fixare din metal,gen acesta ? http://astromagazin.ro/accesorii-binocluri...talic.html , sau daca ai putea sa imi sugerezi cateva optiuni,nu prea am ideee cam cum arata sau unde pot gasi unul,ma gandesc sa fie compatibil.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2013 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DevidALex a scris:
Ideea e ca,intentionez sa comand binoclul online,fiindca nu stiu sa fie un magazin cu binocluri prin Arad,in legatura cu adaptorul de fixare din metal,gen acesta ? http://astromagazin.ro/accesorii-binocluri...talic.html , sau daca ai putea sa imi sugerezi cateva optiuni,nu prea am ideee cam cum arata sau unde pot gasi unul,ma gandesc sa fie compatibil.


Da. Exact de acela am si eu. Este compatibil cu orice binoclu si orice trepied foto. Alte optiuni la adaptor nu sunt. Acela este peste tot. Este obligatoriu daca folosesti si trepied. Cel din plastic ( care costa 40 lei pe site ul mentionat de tine ) cu care vin binoclurile ( daca vin si cu acela ... in general doar cele de 70mm au inclus in pachet ) este foarte slab si tremura din toate incheieturile la greutatea unui binoclu de 70mm. Practic iti anuleaza stabilitatea trepiedului. Poti comanda si binoclul online dar sunt cazuri in care ajung decolimate daca curierul arunca pachetul in duba ca la olimpiada. Dar poti sa il returnezi fara probleme. Dar sansele sunt mici totusi sa se intample asta. Bafta si posteaza daca mai ai nevoie de sugestii sau ai intrebari !
Sus
DevidALex
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2013
Mesaje: 10



Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2013 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:
Da. Exact de acela am si eu. Este compatibil cu orice binoclu si orice trepied foto. Alte optiuni la adaptor nu sunt.!

Atunci merg pe varianta acelui Omegon Nightstar,plus adaptorul trepied metalic,mai ramane sa fac rost de bani pentru trepiedul foto propiu-zis.
Mersi mult pentru raspuns si sfaturi.
Numai bine,si cer senin! Very Happy
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2013 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DevidALex a scris:
Mars Boy a scris:
Da. Exact de acela am si eu. Este compatibil cu orice binoclu si orice trepied foto. Alte optiuni la adaptor nu sunt.!

Atunci merg pe varianta acelui Omegon Nightstar,plus adaptorul trepied metalic,mai ramane sa fac rost de bani pentru trepiedul foto propiu-zis.
Mersi mult pentru raspuns si sfaturi.
Numai bine,si cer senin! Very Happy


Este foarte bine ca te ai hotarat sa achizitionezi un 15x70. E util la toate ... si terestru si astro. Mersi la fel ... si sa il folosesti sanatos Very Happy Te asteptam aici, daca vrei evident, sa iti spui experientele traite cu acest binoclu. Cer senin si tie !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact