Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eq5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224534
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu astro 25x100 sau 10x50


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Sep 2013 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primavara lui 2005 , mi-a fost adus la colimat un 20x80 cu tuburi de plastic.

Binoclul costase atunci 350 lei , la un magazin cu diverse din apropiere.

Initial voisem sa-l iau eu dar am lungit-o si l-a cumparat altcineva.

Dupa vreo doua luni a ajuns la mine in ultimul hal de dereglat .Cand l-am testat eu in magazin , parea in regula.

Realinierea a fost groaznica . A trebuit sa 'gadil' unul dintre tuburile obiectivelor cu pistolul cu aer cald pentru ca nu mai aveam suficient reglaj la prisme.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si care ar fi alternativa?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt adeptul binoclurilor de mii de euro, mai degraba adeptul protejarii investitiei facute tocmai in ideea ca bugetele noastre sunt atat de limitate.

Binoclul pe care il folosesc acum m-a costat cu ani in urma aprox 50 euro, o suma rezonabila zic eu.
Este un binoclu metalic, usor de tinut in mana, care si-a pastrat colimarea o sumedenie de ani si care probabil o va mai pastra multa vreme daca nu ma apuc sa bat cuie cu el.

Primul si ultimul meu binoclu cu tuburi de plastic (mai scump decat cel metalic) a inceput sa piarda colimarea dupa vreo 2 ani pentru ca vrem nu vrem plasticul lucreaza in timp.
Mi-a fost destul de greu apoi sa recuperez abia jumate din suma investita. Restul am trecut-o la pierderi. Si pana la urma care investitie a fost mai utila pentru mine???

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E, ca sa completez si eu galeria celor nemultumiti de Celestron Sky Master, pot sa spun ca e slab de tot. L-am luat nou si l-am dat dupa un an din cauza astigmatismului pronuntat. Ma uitam la Venus seara si vedeam un triunghi.
Ce binoclu astronomic e ala? Planete triunghiulare? Laughing Laughing Laughing !!
Am insa si un binoclu rusesc 8x30 (nu prea bun astro dar excelent terestru), luat in 1980, tot de nou, si care e la fel de bun ca in prima zi. Si planetele sunt inca rotunde, vazute prin el...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Sep 2013 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astigmatismul nu este triunghiular. Mai degraba este vorba de deformarea lentilelor de la o strangere exagerata pe 3 puncte. Si cred ca este doar un caz particular ce nu are legatura cu ideea de decolimare la binoclurile cu elemente din plastic.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2013 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclurile second( anii 1960--2000):
a)cu preturi mici( cam pana in 200lei--250) multe au corp metalic au si componente de plastic si o mecanica de calitate medie( se rupe usor furca ce tine ocularele, sau se strica filetul central, prinderea prismelor este mediocra ce duce la decolimari la socuri, etansarea se duce in timp si patrunde mizeria in interior).
b) cu preturi de la 400--500lei in sus sunt ceva mai bune mecanic dar nu rezistente la socuri.
Exceptia este binoclul IOR 7X40(si alte binocluri de folosinta militara sau pt scopuri speciale) ce are optica buna si o mecanica excelenta.
Binoclurile noi se vand la preturi umflate( recent am probat un binoclu nou intr-un magazin, pret 650lei
si m-am mirat ca furca binoclului avea un balans deranjant iar optica era mediocra spre bine.
Plus ca ce se uita este termenul de garantie!! dat de producator( 1an? 2ani? 3ani? cam atat) si atunci la ce sa te astepti daca garantia e scurata?
Asa ca cine vrea binoclu bun optic si mecanic cam trebuie sa dea incepand de la un salar sau 2 , 3.
Nu mai vorbesc de intretinerea binoclurilor unde se fac cele mai multe greseli.
Pe de alta parte chiar un binoclu mai ieftin daca este cu grija intretinut!! poate oferi depline satisfactii.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2013 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
In primavara lui 2005 , mi-a fost adus la colimat un 20x80 cu tuburi de plastic.

Binoclul costase atunci 350 lei , la un magazin cu diverse din apropiere.

Initial voisem sa-l iau eu dar am lungit-o si l-a cumparat altcineva.

Dupa vreo doua luni a ajuns la mine in ultimul hal de dereglat .Cand l-am testat eu in magazin , parea in regula.

Realinierea a fost groaznica . A trebuit sa 'gadil' unul dintre tuburile obiectivelor cu pistolul cu aer cald pentru ca nu mai aveam suficient reglaj la prisme.


De acord cu tine. Probabil fiind cumparat de la magazin de diverse si costand 350 lei ... chiar si in 2005 ... nu sunt anii 90 totusi... nu era TS Bresser sau Celestron. M am uitat destul prin TS 20x80 si Bressere toate grosismentele ( atat cu bak4 si 7 ) si pot sa zic ca sunt calitativ f bune ( la banii pe care ii da omul pe ele ) Nu vb de instrumente umplute cu azot sau triplete. Acelea sunt alta categorie atat calitativ cat si financiar. In bucuresti la Alcor e un TS 20x80 de o groaza de timp la demo si e impecabil si in ziua de azi. Stiu si eu ce e un Sakura sau alte branduri de genu ( nu zic ca cel testat de tine era chiar in halul asta )
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2013 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Nu sunt adeptul binoclurilor de mii de euro, mai degraba adeptul protejarii investitiei facute tocmai in ideea ca bugetele noastre sunt atat de limitate.

Binoclul pe care il folosesc acum m-a costat cu ani in urma aprox 50 euro, o suma rezonabila zic eu.
Este un binoclu metalic, usor de tinut in mana, care si-a pastrat colimarea o sumedenie de ani si care probabil o va mai pastra multa vreme daca nu ma apuc sa bat cuie cu el.

Primul si ultimul meu binoclu cu tuburi de plastic (mai scump decat cel metalic) a inceput sa piarda colimarea dupa vreo 2 ani pentru ca vrem nu vrem plasticul lucreaza in timp.
Mi-a fost destul de greu apoi sa recuperez abia jumate din suma investita. Restul am trecut-o la pierderi. Si pana la urma care investitie a fost mai utila pentru mine???


De acord cu tine. Si eu ziceam la fel ... de buget.

Binoclurile mai vechi ( dar facute de cineva care se ocupa exclusiv cu optice ) sunt mult mai bune calitaiv atat optic cat si fizc ca cele de acum. Nu am zis contrariul.

De acord si aici. Plasticu e plastic iar metalu la fel. Acum depinde doar bugetul. Restu e o formalitate. Mai utila a fost cea de pe binoclul de 50 euro dar cred ca avea apertura mai mica decat cel cu probleme. Acum omu sa cumpere un binoclu mai mic si mai scump sau unul mai mare si cam la acelasi pret sau pe aproape ... e o dilema ... la DSO stim cu totii ce primeaza.


Ultima modificare efectuata de catre Mars Boy la 04 Sep 2013 16:16, modificat de 1 data in total
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2013 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MiroJenu a scris:

Asa ca cine vrea binoclu bun optic si mecanic cam trebuie sa dea incepand de la un salar sau 2 , 3.

Pe de alta parte chiar un binoclu mai ieftin daca este cu grija intretinut!! poate oferi depline satisfactii.


Eu lucrurile astea le am sustinut de la inceput. Depinde de buget. Acum ori stai cu gandu cand strangi banii ... daca ii strangi ... ori iti iei ceva ce poti ... si iti faci treaba cu el frumos.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact