Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rupes_recta2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi pentru CCD Astro Cam


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 25 Noi 2006 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi pentru CCD Astro Cam
Raspunde cu citat (quote)

Rog cei in masura sa-mi dea sfaturi , asha sa nu iau plasa in cumpararea unui Astro CCD Cam, ( nu web Cam, sau DSLR ). ci un CCD Astro Cam Color care sa se preteze atat la DSO cat si la Planetar...

Merci .
Astept sugestii.
Pot fi si oferte, sau ma rog link-uri second hand......

_________________
CAVOK
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2006 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ce telescop vrei sa o pui ? Pentru planete instrumentul ideal ESTE webcam-ul cu cip ccd - asa ca o sa-l folosesti pt DS. Ai autoguider ? - mai intai iti trebuie asa ceva cu care sa ai erori de maxim 5 secunde de arc .Pentru impresii mergi pe cloudynights.com .Momentan sunt pe cale sa-mi iau un 300d si sunt sigur ca este alegerea corecta.Mai incolo cine stie poate o sa-i dau jos si filtrul .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 26 Noi 2006 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Pe ce telescop vrei sa o pui ? Pentru planete instrumentul ideal ESTE webcam-ul cu cip ccd - asa ca o sa-l folosesti pt DS. Ai autoguider ? - mai intai iti trebuie asa ceva cu care sa ai erori de maxim 5 secunde de arc .Pentru impresii mergi pe cloudynights.com .Momentan sunt pe cale sa-mi iau un 300d si sunt sigur ca este alegerea corecta.Mai incolo cine stie poate o sa-i dau jos si filtrul .

Pai am mai multe instrumente, si inca nu stiu pe care i-l voi pune...
Am si 300d dar,... cu asa ceva + adaptoare am terminat Montura la ETX90 PE din cauza greutatii aparatului + toate adaptoarele ce trebuiesc montate pe OTA.
Daca vrei sa-tzi iei asa ceva gandeste-te bine mai inainte caci vei vedea cu greutate prin Viewfinderul aparatului in timp ce focalizezi ceva si la terminarea observatiilor vei vedea ca desi se vede bine in Viewfinder poza este cam de KKO.
Eu am incercat DSLR-ul la poze Lunare , si unele au iesit bine iar altele nu, majoritatea NU.
mi-am luat si Remote control la el in speranta ca voi obtine rezultate mai bune fara trepidatii, dar ....nix tot asa.
si inca ceva ......fff important....... VEZI CA APARATUL ARE O VIATZA DE MAX 30.000 DE CLICK-URI....POZE FACUTE.....DUPA CARE MOARE INSTANT.

http://www.dcresource.com/forums/showthread.php?t=14349

Mai sunt si altele dar mi-e lene sa caut....
daca vrei cauta tu cu google asta :

ERR 99

....si vezi ce gasesti.
Eu i-l am de 2 ani shi deja am ajuns la 18.000 poze ( clickuri) shi ma gindesc sa-l vand ..... !!!!!!
Daca vrei sa-l iei Second hand , sau de la Tare'ce prieten , vezi mai bine cate poze are facute cu el........(uita-te pe net la review-uri , la utilizatorii care i-l au deja.

In plus un Astro CCD , este mai usor si imaginea o potzi vedea live pe ecranul Laptop-ului si faci corectiile necesare, Live, ceea ce la 300 D nu potzi face .
Gandeste-te bine inainte de a cumpara , ca-i o Carutza da bani ...in plus vezi ca au aparut serii noi de DSLR-uri de la Canon care sunt net superioare....

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2006 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea acum depinde de cati bani vrei sa dai pe un ccd pentru astro. Eu am acces la unul Starlight Express de 4Mp (color) pe care s-a platit cam 2000 euro. Si pot spune ca nu sunt chiar asa de incantat de el. Adica are unele limitari in spectrul utilizarii. E foarte bun pentru nebuloase dar nu imi place cum scoate galaxiile. Acum sunt constient ca nici eu nu stiu ca scot untul din el, dar ma asteptam la ceva mai bun la banii astia.
Ca firma, daca as avea bani, mi-as lua un Sbig. Dar merge si ceva mai slabut.
Apropo daca vrei sa vinzi 300D si il dai la super oferta poate ne intelegem Smile problema cu eroarea 99 se poate rezolva daca schimbi un ansamblu destul de costisitor din el.
Numai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 27 Noi 2006 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, daca fotografiile n-au iesit bune, nu trebuie sa dai vina neaparat pe aparat. Ziceai ceva de focusare. Intr-adevar e chinuitoare in vizorul 300D-ului, dar exista cateva softuri care permit focalizarea pe calculator; PC Remote e un exemplu.
Treaba cu 30.000 de cadre e relativa. Dupa cum ziceam in alt topic, al meu a tinut aproape 60.000 si a fost folosit intens si in conditii nu tocmai prielnice. Iar reparatia a costat doar 100 USD. Plus ca oricum, chiar si 30.000 e un numar rezonabil de cadre pentru cineva care fotografiaza normal, ca hobby.
De aunde ai scos treaba ca un CCD astronomic e mai usor decat un 300D? Ai tinut vreodata in mana un CCD astronomic serios cu radiator si toate cele pe el? Are ceva in jur de 1 kg sau chiar mai mult. (SBIG ST-11000 are vreo 2 kg de exemplu)
Un CCD cu aceleasi performante ca un 300D e mult mai scump ca acesta. Printre cele mai ieftine CCD-uri color ar fi Meade DSI, dar am testat unul head to head cu un 350D. Imaginea obtinuta cu 350D (care cu filtrul pus nu-i chiar grozav pt astro) a fost mai frumoasa decat cea scoasa de DSI.
Dupa mine treba sta asa: Daca i bani de o camera CCD de top, e ok, ia-ti. Dar trebuie sa fii pregatiti sa lucrezi cu imagini in format FITS, trebuie sa inveti metode noi de lucru cu imaginile. Lucrul cu o camera CCD nu e chiar asa de simplu pe cat pare.
Eu zic sa scoti tot ce se poate din 300D (si se pot face multe, trebuie doar sa stii cum) si apoi poti trece la ceva mai avansat.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Noi 2006 02:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pus mana pe un Meade Pictor de 5000 de dolarei, mama ce greu mai era Shocked cateva chile Very Happy
poate pe viitor am sa ma joc oleaca cu el, sper Embarassed, zic io
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact