Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Special ofer Refractor 70/900 pe EQ3-2


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (comercial)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Noi 2006 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Special ofer Refractor 70/900 pe EQ3-2
Raspunde cu citat (quote)

Montura si luneta ca un kit absolut de stabil.
Montura EQ3-2 tine aceasta luneta foarte bine si permite (fiind motorizata) primele fotografii planetare sau lunare, sau solare.

La acest link se gasesc amanunte mecanice si despre montura si despre luneta http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=177

Pret 250 Euro plus transport 50 Euro in Romania.

Amanunte voribim in PM sau E-mail info(@)hoo-germany.de
la e-mail fara () ca sant puse in contra spam.



Sy70900EQ3.jpg
 Descriere:
Montura EQ3-2 cu luneta 70/900
 Marime fisier:  41.2 kb
 Vizualizat:  de 12092 ori

Sy70900EQ3.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 20 Noi 2006 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Special ofer Refractor 70/900 pe EQ3-2
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Montura si luneta ca un kit absolut de stabil.
Montura EQ3-2 tine aceasta luneta foarte bine si permite (fiind motorizata) primele fotografii planetare sau lunare, sau solare.

La acest link se gasesc amanunte mecanice si despre montura si despre luneta http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=177

Pret 250 Euro plus transport 50 Euro in Romania.

Amanunte voribim in PM sau E-mail info(@)hoo-germany.de
la e-mail fara () ca sant puse in contra spam.


eu as vrea asa ceva daca poti face rost:

link 1:

http://www.buytelescopes.com/product.asp?m...splay=info

poza 3
--------------------------------------------------------------------------------------
link 2:

http://www.telescope.com/jump.jsp?itemType=PRODUCT&itemID=197

poza 2.

pt montura respectiva , "pitica"
--------------------------------------------------------------------------------------
daca pot folosi respectivul instrument la obs Solare + folie" Desigur" si observatii Planetare....
asta pt cand calatoresc ....in afara tzarii cu avionul....vezi greutate bagaj mana.....



90C1951F-2F21-4550-BDC5-E63C8BBCEE0C.jpg
 Descriere:
poza 3
 Marime fisier:  9.88 kb
 Vizualizat:  de 12079 ori

90C1951F-2F21-4550-BDC5-E63C8BBCEE0C.jpg



FA0611dt.jpg
 Descriere:
poza 2
 Marime fisier:  5.9 kb
 Vizualizat:  de 12079 ori

FA0611dt.jpg



_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Noi 2006 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motorul si treipiedul pot sa-l trimet, refractorul ala mic trebue sa ma informez, dar nu cred ca-mi face probleme sa-l primesc Wink
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Noi 2006 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@aecrimla

Este un asa refractor pe montura EQ1 cu trepied mic si la http://www.telescoape.3x.ro/refractoare.htm, modelul 804EQ1TA.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 25 Noi 2006 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
@aecrimla

Este un asa refractor pe montura EQ1 cu trepied mic si la http://www.telescoape.3x.ro/refractoare.htm, modelul 804EQ1TA.

Mi-am luat shi unul din ala , din link-ul tau de mai sus ca din ala nu am avut . Smile
Astept sa vina si cei 2 pitici de la Robert sa vad diferenta dintre ele si cel din link.
Mai i-mi trebuie un Dobson Gigant 15' + si un SC de 8 " + shi am cam toate tipurile de instrumente.......Apoi la treaba !! Rolling Eyes Shocked


Alea le iau din State la anu.

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Noi 2006 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
skywatcher a scris:
@aecrimla

Este un asa refractor pe montura EQ1 cu trepied mic si la http://www.telescoape.3x.ro/refractoare.htm, modelul 804EQ1TA.

Mi-am luat shi unul din ala , din link-ul tau de mai sus ca din ala nu am avut . Smile
Astept sa vina si cei 2 pitici de la Robert sa vad diferenta dintre ele si cel din link.
Mai i-mi trebuie un Dobson Gigant 15' + si un SC de 8 " + shi am cam toate tipurile de instrumente.......Apoi la treaba !! Rolling Eyes Shocked


Alea le iau din State la anu.


Dobsonul gigant de 15" trebue sa aiba undeva un sistem de f/4. Daca te gandesti ca 15" sant 381 mm la un sistem de f/4 iese o distanta focala de 1524 mm. Gandind mai departe la construcita acestui dobson, o sa iasa un telescop unde punctul focal unde pui ocularul o sa fie la cam 1800mm inaltime. Acum depinde ce mare esti, poate este max. marime care ai putea loa.
Si asa un sistem de f/4 nevoieste oculari corectati, adica cel putin Nagler. Asa ca dupa ce s-a cumparat acest Dobson, care nu este cam ieftin, incepi cu plata buna, ca asa Nagler coste repede la 600 Euro ... BUCATA !!

Un 8" SC poti sa-l uiti. Daca vrei 8" cumpara mai bine un sistem Mak-Cassegrain sau Mak-Newton.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2006 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Un 8" SC poti sa-l uiti. Daca vrei 8" cumpara mai bine un sistem Mak-Cassegrain sau Mak-Newton.


care e problema cu SC-urile?
care ar fi avantajul unui MCT fata de un SCT la aceeasi apertura?
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 25 Noi 2006 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
aecrimla a scris:
skywatcher a scris:
@aecrimla

Este un asa refractor pe montura EQ1 cu trepied mic si la http://www.telescoape.3x.ro/refractoare.htm, modelul 804EQ1TA.

Mi-am luat shi unul din ala , din link-ul tau de mai sus ca din ala nu am avut . Smile
Astept sa vina si cei 2 pitici de la Robert sa vad diferenta dintre ele si cel din link.
Mai i-mi trebuie un Dobson Gigant 15' + si un SC de 8 " + shi am cam toate tipurile de instrumente.......Apoi la treaba !! Rolling Eyes Shocked


Alea le iau din State la anu.


Dobsonul gigant de 15" trebue sa aiba undeva un sistem de f/4. Daca te gandesti ca 15" sant 381 mm la un sistem de f/4 iese o distanta focala de 1524 mm. Gandind mai departe la construcita acestui dobson, o sa iasa un telescop unde punctul focal unde pui ocularul o sa fie la cam 1800mm inaltime. Acum depinde ce mare esti, poate este max. marime care ai putea loa.
Si asa un sistem de f/4 nevoieste oculari corectati, adica cel putin Nagler. Asa ca dupa ce s-a cumparat acest Dobson, care nu este cam ieftin, incepi cu plata buna, ca asa Nagler coste repede la 600 Euro ... BUCATA !!

Un 8" SC poti sa-l uiti. Daca vrei 8" cumpara mai bine un sistem Mak-Cassegrain sau Mak-Newton.

De mare sunt destul de inalt ...1,80 + iar daca nu ajung la okular mai pun ceva sub talpi sa fie bine . Smile)
In rest, Okulare Nagler ... chiar daca sunt scumpe in Europa , poate sunt mai ieftine in State... shi daca nu ... o data le cumperi nu de 2 ori, in plus akolo am okazia sa le si incerc live....
Sase sute... sase sute...(bucata) ce sa-i faci , mai ales ca am vazut aici pe Forum pareri ca cineva care priveste prin Nagler Okular nu-i mai vine sa se uite prin altceva.
SC de 8" de ce nu ?
Ce are in minus fata de 1 Mak de 8 " sau ce are in plus Mak-ul fata de SC ?
Ma refer la calitatea imaginii ce rezulta privind prin el.
Referitor la Mak-uri am sa vad cand vine cel de la tine fata de unul de 90 mm pe care i-l am.
SC inca nu am si vreau sa vad ce difera ca , constructie si proprietati optice fata de un Mak.
Am vazut schemele de principiu ale instrumentelor , daca nu toate macar unele , dar asta nu am ajuta la edificare, live, cum se vede prin ele.
de aceea zic eu ca ar fi bine sa vorbim intre noi aici pe forum, sau ma rog ar trebui creat un topik nou referitor la instrumente care au aceeasi deschidere ( apertura) dar diferite constructiv sa se vada prin imagini captate cu ele , ce diferente sunt.
Spun asta deoarece fiecare "crede" ca instrumentul lui este mai bun , fata de alte tipuri sau de acelai tip dar cu apertura mai mar, decat al altora.
Referitor la serviciile din Ro la Optica astro de pe sit-urile Romanesti ...cel de la link-ul de mai sus sunt si foarte priceputi, si foarte seriosi.
2 zile si ai pachetul lal poarta.
Toata Lauda......
Sper sa deschida un topik nou sau o rubrica noua ( nu stiu cum se numeste) cu diferente despre instrumente astro , unde sa nu se mai faca mishto de ce si cum are fiecare ci sa se dezbata concret asupra caracteristicilor instrumentelor existente....

in rest numai de bine si CAVOK = Ceiling and Visibility OK

_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Noi 2006 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
de aceea zic eu ca ar fi bine sa vorbim intre noi aici pe forum, sau ma rog ar trebui creat un topik nou referitor la instrumente care au aceeasi deschidere ( apertura) dar diferite constructiv sa se vada prin imagini captate cu ele , ce diferente sunt.


ai dreptate, hai sa incepem un topic nou.
Aces topic poti sa-l incepi tu, pe sectiunea "telescoape "

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (comercial)

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact