----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iul 2012 13:54 ----------------------------------- saiph Felicitari pentru ''asta micu' '' adica Apex 102,face treaba buna! Prietenul meu Attila Csillag a achizitionat recent o luneta 60x700mm pe care scrie ''BlueSky/ LA 2001/56X 525X :shock: 60mm'' pe trepied cu montura in furca ,mecanism de reglare fina in altitudine,portocular de 24,5mm si cautator de plastic 6x. La apertura de 60mm,imaginea este cetoasa,indicand aberatie sferica puternica. I-am pus capacul de obiectiv al lunetei mele cu o gaura de 40mm diametru. Aceasta diafragmare a ajutat mult. Imaginile la Luna au castigat mult in contrast si claritate. Am rezolvat la 78x/ocular ortoscopic Vixen 9mm pe Albireo. De vreo doua ori am zarit companionul lui Polaris. Am mai rezolvat de Almach/Gamma Andromedae cu un contrast de culoare la fel de frumos ca al lui Albireo. Achird/Eta Cas a fost de asemenea rezolvata ,companionul fiind abia vizibil pe cerul luminat de Luna. Rasalgheti/Alfa Her a fost bine rezolvata. La Alcor-Mizar am vazut o frumoasa priveliste la 17x/Kellner 40mm,cu Mizar bine separat si cu Sidus Ludoviciana bietului Liebknecht bine vizibila intre dubla Mizar si Alcor. Dintre obiectele DSW ,ce sa cutez oare a vizita? Daca tot am ajuns datorita lui Rasalgheti in Hercule am cautat roiul sferic M13 ;iar in Scutum am cautat roiul ''cardului de rate salbatice '' M11 la care am vazut cea mai luminoasa stea galben-portocalie superimpusa peste roi si dubla aflata la Est de roi. Nu a fost prea greu sa gasesc nici pe M30,deloc impresionanta si fara satelitul sau galactic M31 vizibil de obicei in luneta mea similara Bushmaster-Omegon. Intru totul insa pot spune ca m-am distrat bine cu aceasta luneta care este asa cum au lasat-o mainile mesterilor chinezi,neglijenti si indiferenti:portocularul este foarte lucios in interior ca si parasolarul,portocularul are un joc gen ''flendureala'' iar tubul principal are o singura diafragma. Si mai trebuie sa verific,s-ar putea ca istetul prim-proprietar sa fi intors lentilele obiectivului in montura. Deci s-ar putea ca viata micii lunete sa devina mai buna. Cer senin,Mircea