----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Feb 2012 00:40 ----------------------------------- Incurajat de succesul pe care l-am avut in cele cateva minute foarte bine cheltuite prin rezolvarea stelei duble 52 Ori,am continuat observatiile ''in tromba'' in ultimele trei zile ale lunii Ianuarie si anume Duminica,Luni si Marti. Am re-observat Venus care a avut faza vizibila atat in newtonianul de 76mm cat si in dobsonianul de 125mm. La Jupiter telescopul de 76mm mi-a prezentat trei benzi iar dobsonianul de 125mm ,cinci benzi.In fiecare telescop,ultima banda ,era vizibila la intervale si chiar si atunci foarte slab,si a fost situata in emisfera nordica.Presupun ca in T76mm uneori se zarea NTB iar in T125mm,o banda situata mai la Nord de NTB. Pe SEB si NEB se zareau doua pete mai intunecate.Cea de pe SEB,era cam la un sfert sau o cincime de semicoarda de meridian iar cea de pe NEB era la jumatatea semi-corzii.Sa mai fie active ''barjele''?Dar acelea apareau nu in interiorul benzilor ci intre ele sau alipite de una dintre ele. La Marte,ultimul obiect de Marti noaptea,la 232x/Pl7.5mm+B2x,am vazut foarte clar calota polara nordica si se mai vedeau niste formatiuni colorate intr-o tenta de gri dar telescopul era scuturat de vant iar subsemnatul de frig. Stele duble in Orion:52 Ori nu a fost rezolvata decat Duminica,Luni la orice marire se vedeau discurile Airy ale componentelor alipite,iar Marti si acestea doar cand si cand. Apoi pot enumera ca rezolvate stelele Delta,Iota,Lambda,Rho,Zeta,Sigma 474 evident si Sigma 855,Sigma 816,Psi si m Ori. Delta/Rigel,Lambda,Rho , Psi si Iota au fost rezolvate si de T76mm.Ba chiar,i-am dat voie sa fie primul telescop care imi prezinta Iota Ori rezolvata (ca sa prinda curaj...). In Eridanus:32 Eri,62 Eri,Sigma 422,55 Eri,Sigma 570 si Omicron2. Dublele 32Eri si 62 Eri au fost rezolvate si de T76mm. Am incercat si in Lepus sa rezolv stelele Alpha si Kappa dar nu am reusit,erau deja prea jos si turbulenta atmosferica...prea turbulenta. Nici tentativele de observare a stelelor e si f in Trapezul lui Orion ca si a companionului lui Sirius in T125mm ,armat cu ocularul cel mai performant la rezolvari,Solid Ramsden 8mm+lentila Bralow 2x ,nu au dus la niciun rezultat pozitiv. Nu stiu unde am gresit dar pe M78 nu l-am aflat.In schimb,am vazut un roi stelar in Monoceros,spre Est de prima stea aflata la Est de Betelgeus .Si un alt roi,aflat la Sud de coltul cel mai sudic al constelatiei Gemenii.Daca ultimul este roiul ''Christmas Tree Cluster '',atunci eu nu prea am vazut vreo asemanare cu Pomul Vietii. Pentru localizarea obiectelor am folosit intai binoclul Sakura 9x60mm dar apoi l-am inlocuit cu binoclul militar IOR 8x30mm.In conditii extreme,cum au fost in aceste nopti,se evidentiaza faptul ca binoclurile militare bune sunt rezultatul unui proces indelungat si dur de perfectionare.Formatul mic al acestui binoclu iti permite sa-l pastrezi sub haina,intre utilizari ,ca sa nu se abureasca.Si nu te stanjeneste daca intre timp manuiesti si ochesti cu telescopul sau cu alte obiecte cu teava... Un mic avertisment in final:de data aceasta nu incurajez pe nimeni sa iasa la observatii,datorita frigului,riscul de imbolnavire este foarte mare. Eu am adunat 12 ore de observatii in aceste trei seri (5+4+3) ,dar stiti proverbul cu soiul.... Mircea