----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Ian 2012 23:14 ----------------------------------- Asta-seara,Joi 12 Ianuarie,de la ora 18h 21 min TLR am observat planeta Venus cu un reflector newtonian de 76mm cu focala de 700mm,pe trepied si montura azimutala in furca,la un grosisment de 93x obtinut cu ocularul Plossl Celestron 7.5mm. Observatia a fost facuta pe un cer parcurs in viteza de nori subtiri.Fereastra de vizibilitate a durat cam un sfert de ora.In timpul observatiei,stralucirea planetei a fluctuat vizibil,probabil din cauza unor nori indepartati si care nu se zareau cu ochiul liber.Am vazut discul planetei in faza sub 75%,cu terminatorul convex situat in jumatatea estica a discului si cu coarnele fazei de noapte muscand adanc la poli,in partea de zi.Am sa incerc maine sa atasez schita lui Venus,asa cum am vazut-o asta-seara si sa masor faza. Dupa ce Venus a fost acoperita de nori,am observat prin newtonian si planeta Jupiter pe al carui disc am zarit doua benzi si,inainte de a apuca sa ma dumiresc cu privire la pozitiile satelitilor,intreg cerul a fost cuprins de nori asa ca,''s-a stins lumina'' si am fost trimis la podea in KO astronomic . Mircea PS:saptamana trecuta am facut observatii cu acelasi instrument in constelatia Orion,daca gasesc notele ma sa le postez aici.