----------------------------------- Cata Mircea 08 Dec 2011 00:52 ----------------------------------- buey, eu nu inteleg de ce le zice toata lumea gauri , cand , evident sunt niste sfere . Ba mai mult, sunt cele mai perfecte sfere intalnite vreodata ...ca nu le lasa densitatea si gravitatia sa se deformeze nici cu un sfert de bozon pe raza. Pai nu-s nedreptatite sa fie numite gauri ? Imi aduc aminte de melodia lui Chilian in care , la final , baga o erata : " gaura in ciment " este haul nefiintei care se naste adanc sub noi cand stam chirciti pe o buda turceasca . Pai nu-i nedrept vis-a-vis de atata concentrare de materie , frumoasa, neagra ca taciunele, perfect sferica ...sa o numim gaura ? Zic si eu ca proasta forumului . :mrgreen: Si iacata ca-mi veni revelatia dupa ce terminai postul : Cum se redistribuie materia "papata" de gaura "sferica" neagra uniform , pe toata suprafata ....aaaa...gaurii ? Hai ? Daca la compactare lipseste oarece si nu se intinde uniform ? Pai nu incepe sa bata ca o roata stricata ditamai negriciunea ? Asta intrebare ! Si mai am una : dacale am putea calcula cantitatea de materie absorbita si am masura cresterea guauricii ...nu am afla noi rata de compactare ? Ei ? Ce ziceti ...asa-i ca ma paste celebritatea ? Si un al treilea edit : Parca inteleg de ce e numita gaura. Se comporta ca atare. Pe pamant , s-a observat ca daca bagi multe chestii intr-o gaura, progresiv ca dimensiune ( nu conteaza culoarea ) aceasta tinde sa se largeasca. Cum gaurele negre se maresc de cate ori papa ceva ... de asta or fi numite gauri ? Eu nu mai inteleg nimic din fizica asta . ( eu si Dragusanca )