----------------------------------- MiroJenu 10 Oct 2011 05:21 ----------------------------------- Dnei Florica fiecare din binoclurile amintite de dv, IOR 7x40 sau TENTO 20x60 sunt de calitate adica binocluri de firma. Cel mai bine este asa cum faceti dv sa va documentati pe acest minunat site astronomy.ro. Mie mi-a trebuit cam 2 ani (de cand sunt inscris in astronomy.ro) sa ma lamuresc si sa inteleg ce este cu binoclurile. Fiind dumneavoastra nou inscrisa pe site va dau nr meu de telefon 0748594616 ca sa veniti la mine sa va arat binoclul Tento 20x60 si alte binocluri si o sa va spun tot ce stiu despre ele pt a va ajuta in o alegere corecta si utila. Am vazut pe propria piele ca atunci cand alegi un binoclu trebuie: 1)sa te hotarasti pt ce vrei sa-l folosesti (pt ca nu exista binoclu universal) 2)apoi in functie de pret sa alegi un binoclu care ofera o rezolutie cat mai buna 3) sa aibe aberatii optice cat mai mici si altele( colimarea, calitati mecanice, masa, usurinta de manevrare,permeabilitate umezeala..). De asemenea e bine sa poti sa te uiti prin mai multe bin ca sa ai ce compara si de unde alege.