----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2011 18:29 ----------------------------------- Desi nu am mai publicat ,nu inseamna ca nu am mai facut observatii. Recent,am observat in repetate randuri Epsilon 1-2 Lyrae cu luneta de 60x700mm,care de mai mult timp nu mai este un ''department store telescope''.Obiectivul a fost optimizat de catre zoth iar eu am inegrit tubul principal concomitent cu introducerea a cinci diafragme.Am matuit cu smirghel si inegrit cu vopsea neagra mata inelul de fixare a obiectivului ca si interiorul parasolarului. Daca anul trecut nu am reusit niciodata sa rezolv ambele duble Epsilon Lyr,acum am reusit acest lucru in repetate randuri la grosismentul de 88x obtinut cu ocularul Solid Ramsden de 8mm. De asemenea Alcalurops/Mu Bootis a fost rezolvata ca tripla.Deoarece Mu 2 are o separatie de 2.2 secunde pot sa spun ca luneta opereaza foarte aproape de limita teoretica de 2 secunde de arc. In alta ordine de idei, intrebam mai demult despre grosismentul minim la care inca mai vedem pe Mizar ca dubla.Cu aceeasi luneta ,la un grosisment de 14x,obtinut cu un ocular Huyghens de 50mm,Mizar este clar rezolvata in cele doua componente separate prin 14 secunde de arc.Ceea ce inseamna ca binoclurile SW foarte raspandite cu grosismentul de 15x ar trebui sa rezolve si ele aceasta dubla.Poate sa confirme cineva acest lucru,va rog? Mircea