----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iun 2011 23:10 ----------------------------------- Multumesc ,felicitari si tie,Erwin Ceea ce ai vazut tu si la mine s-ar fi chemat o sesiune bunicica de observatii,conditiile ne limiteaza mult mai puternic decat echipamentul. Ai dreptate,si eu am fost impresionat de lumina galben-oranj a Lunii,mi-a placut mult. Ceea ce am uitat sa raportez a fost ca in jurul orei 1:30 TLR,cand deja norii acoperisera pe Saturn si Porrima,un bolid a traversat cerul sudic,dinspre Vest spre Est,chiar pe deasupra constelatiei Scorpionul,traiectoria a fost paralela cu orizontul si de o lungime intre 30 maxim 40 de grade.Nu am vazut urme persistente si nu am auzit zgomote legate de acest bolid,la capatul traiectoriei s-a stins brusc,nu am remarcat fragmentarea lui dar a fost foarte luminos , cu vreo patru-cinci clase de magnitudine mai luminos decat Antares sau Arcturus.Ceea ce il face deosebit printre cei cativa bolizi pe care i-am vazut, a fost culoarea rosie si oranj foarte vie precum si flacarile asimetrice si cu modificari de forma si culoare foarte rapide.Daca imi amintesc bine,asa numitele flacari s-au mutat de deasupra bolidului la inceputul traiectoriei vazute spre partea de jos,de dedesubt,la sfarsitul traiectoriei.Raportez ''sus'' si ''jos'' fata de directia generala a traiectoriei bolidului. Mircea