----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Mai 2011 22:55 ----------------------------------- Aseara,Duminica 29 Mai,am observat un obiect extraordinar.Pentru observare lui s-ar putea folosi si numai ochiul liber dar in lumea imbacsita si infecta in care am ajuns sa traim,sunt putine locurile cu un cer nepoluat pe care sa vedem astrele asa cum sunt. Astfel ca eu recomand cel putin utilizarea unui binoclu. Obiectul despre care vorbesc este steaua Zubeneschamali ,sau Beta din Balanta/Beta Librae in notatia lui Bayer. Binoclul Sakura 9x60mm pe care l-am luat azi-noapte cu mine la observatii ,s-a dovedit a fi de aceasta data o alegere neinspirata.Desi are o buna putere de separatie,din cauza acoperirii ''ruby'' de pe obiective,altereaza culorile. In schimb luneta 60x700mm,la 28x/Plossl Sirius 25mm,a prezentat steaua Beta Librae in plinatatea culorii ei verzi.Am observat aceasta stea si cu dobsonianul de 125mm,cu diferite grosismente si am revenit la ea de multe ori in cursul noptii. Nu am mai vazut asa ceva,nu am sa spun mai multe,cautati-o si priviti-o - o stea verde, ''verde de verde''! O tacuta si discreta luminita minunata a cerului de primavara,un smarald ceresc care mi-a reamintit ce obiecte extraordinare sunt stelele! Mircea