----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Mai 2011 20:14 ----------------------------------- Azi-noapte ,Vineri,precum si Joi seara, am observat steaua dubla Niu Scorpii. Cerul a fost foarte nebulos,de pilda din Lyra se vedea cu ochiul liber doar Vega. Am folosit luneta 60x700mm,aflata in curs de tunare.Tunarea obiectivului a fost deja efectuata de zoth,eu ma ocup de celelalte mici imbunatatiri mecanice:completarea diafragmelor,vopsirea in negru mat a interiorului tubului,inegrirea bordului lentilelor obiectivului,matuirea si innegrirea inelului de fixare al obiectivului si a interiorului parasolarului. Am folosit ocularul Huyghens Zeiss 50mm la G=14X,imaginea a fost foarte frumoasa,desi colimarea nu este inca buna.La acest grosisment caracterul de stea dubla este vizibil daca observi cu atentie. Rho Scorpii a fost de asemenea observata,am vazut-o ca pe o stea dubla foarte deschisa,probabil din cauza nebulozitatii.Voi reveni,aceasta stea fiind o stea tripla,insa nici la 70x, obtinut cu ocular Solid Ramsden de 10mm, nu am vazut a treia stea. In schimb,spre finalul observatiei,in jur de 1:30 TLR am prins o scurta perioada de inseninare in zona Lyrei.Cu aceasta ocazie,in pofida nebulozitatii remanente,am vazut la 70x/Solid Ramsden 10mm si la 88x/Solid Ramsden 8mm,cea mai luminoasa stea ,cea de la Est, din asterismul ''Debillissima'' din zona Epsilon 1-2 Lyrae. Nota:cu prima ocazie,voi monta binoclul Baigish sau Sakura pe ''bizooka'' si voi testa rezolvarea binoculara a stelelor Niu si Rho Scorpii.Pentru Rho nu am emotii,sunt sigur de rezolvare.Niu Scorpii este dificila nu atat din cauza separatiei de 41 secunde,mai mare deci decat al lui Albireo pe care am separat-o deja de multe ori cu binoclul, cat din cauza diferentei de peste doua clase de magnitudine dintre stelele componente.Si cu aceasta ocazie voi invata ce efect are altitudinea foarte mica a stelelor asupra ''dublingului binocular''.Poate ca buna ? :-) Dar sa nu disperam,fiind azi marele praznic al imparatilor asemenea cu apostolii Constantin si mama sa Elena,sa zicem asadar cu curaj :'' In hoc segno vinces''! Sper sa va placa steagurile bizantine. Si,celor care nu stiu,am sa le spun ca numele Imperiului Bizantin,cel care a dainuit peste o mie de ani, au fost''Imperium Romanum'', ''Bazileia Rhomaion'' sau ''Rhomania''. La multi ani sarbatoritilor! Mircea