----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mai 2011 20:02 ----------------------------------- Luni,2/3 Mai ,de la aprox. 22:40 TLR am efectuat observatii cu dobsonianul de 125mm F/7 si binoclul militar IOR 8x30mm. Cerul a fost relativ senin dar spre orizont,cam de la altitudinea de 30 grade se observa o pacla subtire,umiditatea aerului a fost ridicata,lentilele de ochi ale ocularelor aburindu-se din cand in cand. Sesiunea de observatii a debutat cu necazuri.Acesta este hobby-ul in care singuri ne-am inregimentat:pana ca observatia sa mearga bine sunt o mie de lucruri care concura ca sa mearga rau.Aseara am pierdut in iarba surubelul de la portocular ,cel care imi blocheaza axial ocularul.Nu mai tin minte din ce motive foarte istete la acest portocular am pus,acum vreo 15 ani, surub de M2.5.Asa ca ,aseara,deoarece tubul portocularului este neted,fara praguri,si deoarece ocularele mele sunt eterogene ,deci nu sunt parfocale,nu puteam focaliza corect decat unul din cele doua oculare cu care trebuie sa lucrez.Unul este,de exemplu, ocularul de 39x/Kellner Zeiss de cautare si ocularul de 108x/Solid Ramsden/ sau/ ultimul ocular plus Barlow 2x pentru 216x,pentru observare propriu-zisa. Pana la urma,a trebuit sa-mi descompletez sublerul de surubul sau de blocare,pentru a putea observa,surubelele de M3 dibuite pe intuneric in trusa de scule dovedindu-se nepotrivite. Apoi am observat totusi urmatoarele: Epsilon Dra,o dubla relativ stransa cu separatie in jurul a doua-trei secunde de arc,steaua principala este galben deschis iar companionul slab luminos de culoare albastra ,de 8 mv aflat la PA=250 grade.Iata o dubla si frumoasa si destul de dificila dar cu un contrast interesant al culorilor. ''Psi Dra'' are stelele componente de 4 respectiv 5 mv,distantate printr-o jumatate de minut de arc la PA=10 grade.Este interesanta prezenta unei stelute de 8-9mv sau ceva mai slabe,la aproximativ aceeasi distanta dar la Est de steaua principala. Steaua ''39 Dra'' s-a dovedit a fi o stea tripla cu principala de culoare alba,cu companionul mai luminos de culoare galbena la PA=25 grade cu o separatie de un minut si jumatate iar companionul mai slab, alb-cenusiu, separat de principala doar prin patru secunde la PA=5 grade.Un peisaj ceresc frumos! Iar steaua ''o Dra'' cu componentele de 4.5 respectiv 7.5 mv,deci cu contrast mare de stralucire,are componentele albe separate prin jumatate de minut de arc si care se gaseste in zona invecinata cu steaua tripla ''39''. Am mai observat ,spre desfatarea ochiului ,Porrima,Saturn,Niu-Miu-16/17 Dra,ultima ca tripla. Deoarece Lyra s-a inaltat suficient,am observat din nou ''dubla-dubla'' Epsilon Lyrae.La Est de linia imaginara care uneste cele doua duble se observa usor cea mai luminoasa dintre stelele ''debollissima''.La 216x,obtinut cu ocular Solid Ramsden de 8mm+lentila Barlow 2x,dupa mai multe baleieri ale zonei am vazut intre cele doua duble,alte doua ''debollissima'' oarecum paralele cu dubla sudica ce are componentele orientate grosier dupa directia Est-Vest.Aceste doua ''debollissima'' nu sunt mai luminoase de 10mv, sau chiar 11 mv ,usor mai apropiate de dubla sudica ,de o parte si alta a liniei imaginare,cu steluta estica mai spre Nord si cu steluta vestica mai spre Sud. In tot acest timp,micul binoclu IOR 8x30mm m-a ajutat la identificarea asterismelor stelare si ,desi cea mai mare parte a timpului a asteptat pe o masuta,nu s-a defocalizat datorita manevrarii si s-a aburit la lentilele de ochi doar uneori cand observam in preajma zenitului. Am incheiat observatia la 2:25 TLR. Mircea