----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Apr 2011 22:34 ----------------------------------- Azi-noapte,cerul a fost foarte nebulos aici la locul meu de observatie.Am intentionat sa patrulez prin Hercules.Am reusit sa rezolv prin dobsonianul de 125mm F/7 la G=116x/PL 7.5mm,steaua notata ''100'' in cartea lui Olcott.Este o stea dubla cu componentele de culoare galben deschis si de 6 mv, separate prin 14 secunde de arc,cu companionul la PA=355 grade. De asemenea am rezolvat Alfa Herculis cu steaua principala galben-oranj si companionul gri albastrui ,separate prin cinci secunde de arc ,cu PA+110 grade.Contrastul de culoare este superb! Din cauza nebulozitatii intense,am zarit foarte nesigur companionul de 8mv al lui Delta Herculis ,consider steaua inca nerezolvata, iar din companionul de 10mv al lui Miu Her nu am zarit nicio urma. Am zabovit o vreme privind prin binoclul 8x30mm steaua Miu Herculis si zona invecinata deoarece in apropierea acestei stele se gaseste ''apexul'',adica punctul de pe bolta cereasca spre care se indreapta Soarele cu intreg Sistemul Solar ,in miscarea de revolutie in jurul centrului Caii Lactee! Am observat in schimb Messier 92 ,notat 4294 de catre Olcott, un roi stelar sferic splendid,care in ciuda conditiilor adverse a prezentat la 116x o condensare centrala luminoasa,aspect granulat ,aspect general asimetric ,cu privire indirecta zarindu-se mai multe ''brate'' mai luminoase,sugerand o structura complexa dar fara stele individuale rezolvate. Am mai observat cu binoclul militar IOR 8x30mm steaua dubla HV38, din nou, si stelele duble Niu si 16-17 Dra.Toate acestea au fost rezolvate si de luneta Kepler 9x15mm. In telescop Niu Draconis este o tripla,de revenit. Am mai aruncat o privire spre Saturn si Gama Virginis si am incheiat observatia. Mircea