----------------------------------- zoth 25 Apr 2011 14:22 ----------------------------------- Am dedicat scurta sesiune de observatii din seara de 24 aprilie lui Saturn. Instrumentul folosit a fost luneta de 50mm cu doua grosismente disponibile, 30x si 100x. La primul grosisment vedeam un Saturn foarte mic dar si foarte taios iar undeva spre vest satelitul Titan. Cam pe aceeasi axa dar pe partea opusa a planetei si la o distanta estimata grosier cam la 5-6 intervale Saturn-Titan se mai vedea cu privirea periferica inca un satelit, nu stiu care. Cum acest misterios satelit nu se vedea cu privirea directa am facut un mic experiment, in momentul in care imi indreptam privirea spre pozitia in care se vedea cu privirea indirecta, satelitul in cauza disparea brusc. Am avut atunci curiozitatea sa insist sa privesc acel loc si am constatat ca dupa 3-4 secunde "inculpatul" se dezvaluia si in privirea directa. Imediat insa ce miscam privirea in alta parte si apoi reveneam pe pozitie, nu mai era nimeni acolo. Am repetat de vreo 3-4 ori experimentul si de fiecare data rezultatul a fost acelasi. La grosismentul de 100x satelitul in cauza nu se mai vedea nici in privirea periferica, cel mai probabil pierderea de lumina isi spunea cuvantul. Nici Titan nu se mai dezvaluia in privirea directa ci doar in cea periferica. Planeta Saturn era semnificativ mai mare decat la 30x, imaginea de ansamblu tot taioasa insa diviziunea Cassini refuza sa se arate, se pare ca sub 125x ochii mei nu sunt capabili sa o perceapa in modul monocular. Am revenit spre final din nou la 30x si am repetat experimentul initial cu acelasi rezultat. Mirarea mare a fost mai tarziu cand m-am uitat pe un soft care imi spunea ca satelitaul in cauza pare sa fi fost Iapetus. Daca gresesc in privinta satelitului cineva sa ma corecteze. Nu pricep deasemenea de ce nu am vazut ceilalti sateliti de magnitudine mai mica ... Observatia a avut loc in apropierea manastirii Cozia unde ma aflu in aceste zile.