----------------------------------- neox 07 Mar 2011 15:29 ----------------------------------- Aaa bine, eu ma refeream la instrumentul deja existent :) Daca vrei sa construiesti de la zero un telescop solar atunci e alta poveste dar si mai multa bataie de cap. Poti sa lasi ambele oglinzi (daca e Newton) nemetalizate + un filtru neutru mai slab. Cred ca, calitativ vorbind merge mana in mana cu prisma Herschel dar fara pericolele celei din urma. Ar mai fi optiunea unui coronograf daca poti sa mesteresti ceva de precizie. Cat despre un telescop Halfa singurul pe care il stiu facut in regim de amator cu bani foarte putini e cel al lui Dave Groski cu doua filtre Ha surplus care sunt 'tunate' sa atinga 0.8A latime de banda. Desigur totul depinde daca mai gasesti acele filtre din sursa indicata de el la vreo $200. http://www.considine.net/dgroski/halpha/ Totusi nu am vazut vreo imagine prin telescopul lui s-o pot compara cu una 'comerciala' De fapt ce inseamna "general valabila"? Daca e vorba de un instrument bun la toate cred ca sti si tu ca asta-i mai mult o iluzie. Bun la toate inseamna mai degraba ca nu exceleaza la nimic in particular. Deci tot un instrument dedicat pentru un lucru specific e cea mai buna varianta. In concluzie daca vrei sa folosesti telescopul care il ai nu prea mai ai alte alternative. Daca nu, te apuci de construit :wink: