----------------------------------- Mosu' 20 Feb 2011 20:30 Doleanta satisfacuta ----------------------------------- Desi pregatirea pe care o fac nu e la nivel national cred cu tarie in egalitatea de sanse si trebuie sa fac referire la Jules Verne si un citat din biblie (din Insula Misterioasa): "Oricine cauta , gaseste si cine cere, primeste!" Nu am legatura directa cu cei invocati mai sus dar trebuie sa spun ca acei care au cautat pe net au gasit! De exemplu in biblioteca web SARM sunt multe carti , pe acest forum au fost date linkuri catre Compendiul de astronomie de exemplu, exista site-ul olimpiade .ro si site-urile olimpiadelor trecute, judetene si nationale, cu subiecte si bareme, bibliotecile publice sunt deschise si in principiu de aceea exista profesori indrumatori, ca sa mai caute si ei documentatie pentru elevii care n-au timp. Bineinteles ca exista si carti noi, mai ales in US, care pot fi obtinute la pretul unui ocular de calitate medie. ETC, ETC! Distractiv e ca si la participarea mea in proiecte internationale am fost interpelat aidoma, ca si cand as fi detinatorul adevarului absolut, cand toate informatiile sunt accesibile publicului la fel ca si mie. Sunt altii mult mai buni decat mine si cred ca fiecare ne aducem aportul in masura in care putem. E adevarat ca trebuie sa fiu un pic rau dar cu intentii bune si sa spun ca e bine sa ne controlam exprimarea inainte de a spune ceva iar cealalta zicala cunoscuta, "Verba volant, scripta manent" e de tinut permanent minte. Mai ales cand e vorba de pregatire pentru performanta. Bafta la concursuri si , daca e nevoie , eu primesc la actiuni participanti de oriunde! Mosu'