----------------------------------- Tranan 09 Ian 2011 16:34 ----------------------------------- @cristib binoclul despre care vorbesti un este un binoclu autofocalizat. Acestea nu au o rotita de focalizare centrala ci focalizarea e obtinuta prin reglarea separata a dioptriilor la ambii oculari. In mod normal binoclurile au reglare dioptrica numai la ocularul din dreapta dar cele autofocalizate au reglare dioptrica la ambii oculari. Dioptriile se regleaza la o distanta de aprox. 100m dupa care imaginea e focalizata indiferent de distanta la care te uiti. La distante mai mici insa e adesea nevoie de o noua reglare a dioptriilor. IOR 7x40 e un exemplu de un astfel de binoclu. Un alt exemplu sunt binoclurile Zeiss Hensoldt Wetzlar de genul 6x30, 8x30, 7x50, 10x50, Steiner Beyreuth etc. @nobody, binoclurile autofocalizate nu sunt neaparat variante ieftine. Exista o multime de astfel de binocluri chinezesti care sunt in bataie de joc dar exista si variante de foarte buna calitate. Vestitul ZEISS DIALYT B/GA MARINE 7X50 fiind cel mai bun din lumea la magnificatia de 7x50 cu toate ca e un binoclu autofocalizat, aterizand la preturi de pana la €1500. Chiar si IOR 7x40, desi nu un favorit al meu, e foarte binoclu la banul platit. @zoth, motivul pt. care am scris cat am putut in aceeasi postare este pt. ca orice cititor care doreste sa gaeasca informatii legate de binocluri, sa poate cu usurinta sa gaseasca totul adunat sub acelasi acoperis, nefiind nevoit sa caute printre postari diferite aparute pe forum de-a lungul a multor luni. Multumesc pt. urarile de bun venit! :D