----------------------------------- Laurentiu 08 Noi 2010 10:55 ----------------------------------- Trebuie sa recunosc ca nu am avut prea des ocazia sa folosesc instrumente de calitate cu apertura "mica", capabile sa rivalizeze cu intrumente de apertura mai "mare". Cu o exceptie: un refractor acromat Zeiss de 70 mm (si raport focal peste 10 din cate imi amintesc), apartinand Observatorului din Timisoara. Nu voi uita niciodata contrastul exceptional al imaginii oferite de acest instrument si un Saturn, acum cativa ani, cu detalii "taioase" ca o lama de sabie japoneza. Da, exista astfel de instrumente dar, din pacate, sunt rare si scumpe. Ca posesor al unui refractor de 60 mm f/15, facut de mine cu un obiectiv acromat chinezesc, mai pot spune ca acesta se comporta bine in combinatie cu un ocular ortho de 6 mm (deci la un grosisment de 150 x) insa nu am reusit niciodata sa obtin imaginin tot atat de bune cum sunt cele pe care le da reflectorul de 200 mm f/6 folosit impreuna cu acelasi ocular ortho de 6 mm (grosisment 200 x). Pentru mine doar asa Jupiter a inceput sa isi merite renumele de rege al sistemului solar, cu o bogatie uimitoare de detalii. Trebuie insa rabdare, contrastul scazut al acestor detalii cere exercitiu si antrenament al ochiului, impreuna cu seeing bun si o aclimatizare corecta, in prealabil, a instrumentului. In perioada urmatoare sper sa reusesc, daca vremea imi va permite, sa testez cu ambele instrumente un ocular Skywatcher Planetary de 4 mm primit recent, de la un bun prieten, cadou cu ocazia zilei de nastere. Daca seeing-ul nu isi face de cap prea tare, voi incerca si grosismente mai mari in combinatie cu cele 2 lentile Barlow din dotare, 2x si 3x, mai ales la Luna si stele duble (Jupiter are, intradevar, "obiceiul" sa nu tolereze grosismente "exagerate"). Una peste alta, cred ca atunci cand vorbim despre instrumente cu apertura "mare" sau "mica" trebuie totusi sa ne amintim ca instrumentele aflate in dotarea amatorilor sunt, in realitate, toate mici indiferent ca vorbim despre 60 mm sau 250 mm, refractor sau reflector. Daca ar fi sa pot alege, evident si eu as prefera un refractor apocromat de 200 mm doar ca sa ma gasesc in "cea mai buna dintre lumi", dar acum e timpul sa ma trezesc pentru ca soarele a rasarit de multa, multa vreme.