
-----------------------------------
Erwin
29 Sep 2010 22:34


-----------------------------------
Desigur, la vremea respectivă n-aveam acces nici măcar la un casetofon pentru a le înregistra, darămite la un osciloscop... Probabil că unii au avut și au făcut-o, dar negăsind nimic n-au publicat nimic revelator. 

Din anii 80 până azi tehnologia de măsurare a parametrilor fizici ai asteroizilor a evoluat semnificativ, însă dacă am avea articolul din Scientific American citat ne-am putea convinge pe unde a fost strecurată eroarea. Americanii s-ar putea să-l aibe pe microfilm, pe net nu se găsește, pe vremea aceea nu exista internetul. :)

În acei ani am găsit câteva reviste Știință și Tehnică din anii '60, erau pline de articole care lăudau știința și tehnica sovietică, erau prezentate tot felul de proiecte mai mult sau mai puțin SF, bazate pe energia atomică ce era foarte mediatizată în acei ani, ca fiind viitorul luminos al omenirii... :)
