----------------------------------- larrylart 30 Iun 2010 17:52 ----------------------------------- Cu Hipparcos e normal pentru ca daca nu sunt suficiente stele(nu constelatii) in zona de hint nu poate sa gaseasca o solutie - numarul minim e confgurabil din options->matching pe moment setat la 40. Da, e o problema cu GSC-ul investigez acum si am gasit deja un bug dar nu sunt sigur ca asta e responsabil inca de defect - am dat peste o problema asemanatore la 2mass - am cam dat peste cam o parte din cu conversia la unicode ca nu m-am gandit niciodata sa il fi scris de la inceput in unicode ... si acum patimesc :) dar o sa corectez problema asta in urmatorul release. se pare ca ar fi ceva probleme cu citirea FITS-urilor Stochez datele tot timpul insa la fisier in Unimap aceste valori nu sunt afisate / sau preluate. Da, si aici am o problema - de cand am facut update la ultima versiune de cfitsio initial nu mai mergea aproape nici un fits nici macar sa citeasca imaginea - dupa care rezolvat partial problema dar am facut disable la partea de data header pe moment. Daca ai cateva imagini in fits te rog trimite pe email mai am si eu cateva pe aici dar nu mi-ar strica cateva in plus sa am sa testez mai bine. Larry