----------------------------------- zoth 12 Iun 2010 16:35 ----------------------------------- La finalul acestei abordari mi-am pus problema unei sumare evaluari a acestui sistem. Uitandu-ne la analiza razelor afisate mai sus putem concluziona ca au mai ramas in comportarea lui doua tendinte "nesportive" pe campul de analiza: - o tendinta de a dezvolta o usoara coma cromatica (destul de usoara ce-i drept dar prezenta) si - o reminiscenta de culoare laterala Putem concluziona in acest caz ca instrumentul nu poate fi unul universal de camp larg dar ca "planetar" se descurca bine (daca nu foarte bine). Cunoscand tendinta spre reminiscenta de culoare laterala dar si faptul ca elementul corector central a fost gandit "mobil" pentru a corecta aberatia de sfericitate mi-a venit o noua idee, instrumentul in cauza ar putea fi unul foarte performant cu functionare pe banda ingusta, de exemplu ca instrument solar pe 540nm sau la fel de bine pe 656,3nm. Am pus intr-un nou proiect aceleasi date in care am modificat doar pozitia corectorului central si am crescut apertura la 140mm. Iata mai jos ce a iesit pe o banda de analiza centrata pe 540nm si cu largimea la baza de 20nm.