----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iun 2010 21:26 ----------------------------------- Am ''amenitat'' ca-mi fac luneta si chiar si lucrez la una de 60x700mm.Pazea stelelor duble! :D Aseara am observat din nou stelele duble superbe Nu Dra si 18-17 Dra.Le-am mentionat in tabelul de la inceputul topicului,noutatea o reprezinta faptul ca acum am observat aceste duble cu ''micul soldat'',binoclul IOR militar 8x30mm,recent reparat si colimat de catre zoth.Initial le-am observat cu binoclul Fujinon 7x50mm,in care aceste duble ''stralucesc'' si apoi am trecut la observarea prin binoclul IOR 8X30mm prin care,evident,imaginile sunt mai sarace in lumina iar dubla 16-17 este mai greu observabila/rezolvabila ca dubla. In schimb TUBA indica alte cateva duble interesante in aceeasi zona,aflata la miezul noptii,acum, in regiunea zenitala a cerului. Este adevarat ca diametrul obiectivelor binoclului IOR8X30mm este mic dar campul urias de 8.5 grade il face foarte util la observarea roiurilor stelare de mari dimensiuni,aseara m-a delectat cu imagini interesante ale roiurilor deschise extinse precum Cr399 sau Mel111,de exemplu. Mircea