----------------------------------- Mosu' 07 Mar 2010 00:56 ? ----------------------------------- Voi posta baremele azi, dupa ce ma trezesc! Nivelul creatiei este cel al creatorului ei, spunea cineva odata, demult, desi este cam off topic ce spun, fiind un citat din science fiction(vezi "Omul de cristal", cartea) Pai bine, Andi, constelatiile sunt bine alese pentru ca elevii sa poata distinge intre definitia zodiacului, ca banda centrata pe ecliptica, si zodiacul astrologic, de care nu ne prea legam in astronomie. Inca am intalnit romani fericiti, prof de mate ,care au invatat in facultate constelatiile si care sustin sus si tare ca tot 12 sunt constelatiile zodiacale, fara a tine seama de definirea granitelor lor de catre IAU. Eu ma refeream ca sunt desenate prost si un elev nu este un astronom neaparat, putand confunda usor Oph cu Cefeu si Hercule cu Fecioara sau cine stie, Pegas, daca desenau si ei mai clar elementele distinctive ale asterismului.... sa nu uitam ca Oph e purtatorul de sarpe, nu omul fara sarpe, si o groaza din elevi au facut confuzii, desi trebuie sa recunosc ca au fost destui care nu au facut. Si trebuie apreciata ideea, deoarece pana acum nu se dadea nimic legat de proba observationala , chiar daca in plus au impanat si destula astrofizica in subiecte, mai ales la juniori care de obicei nu au sanse reale la aceasta parte. La rezolvarea de probleme nu folosesti ce vrei ci numai ce ai, altfel probabil nu se mai facea focul cu doua bete ci trimiteam bastinasii sa cumpere brichete... sau cumparau saracii astronauti un nou computer si baterii pentru Apollo direct de la primul martian in trecere... De acord ca stilul si ideile pot fi permanent imbunatatite. Semnele sunt de obicei cunoscute de cei care le-au propus, mai stiti bancul , real de fapt , care a precedat realizarea placii destinate unui eventual contact cu civilizatiile extraterestre? Au inventat un limbaj cica universal, care ar putea fi inteles de catre orice tip de inteligenta, au scris un mesaj in acel limbaj si l-au propus grupului Drake. Urmarea? Nimeni nu l-a putut decodifica, desi dupa traducere au fost de acord toti ca este foarte simplu.Sugestia? Invatati tehnoredactare si in word si in pdf si unificati limbajele .... Corect, dar nu a fost propusa decat o rezolvare si nu trebuie mai multe deoarece , daca elevul o gaseste pe a n-a care ajunge la rezultat, i se reface baremul pe rezolvare si i se acorda punctajul maxim. Este in orice regulament de olimpiada si tine cont de maxima cunoscuta "cititorii nostri sunt mai destepti decat ai lor!", adica in realitate corectura, la acest nivel superior clasei, sa se faca in favoarea elevului. Si asa a fost la toate olimpiadele, cu mici exceptii pentru care ne-am luptat sa le corectam de fiecare data, pentru ca si acesti elevi "de aur " merita. Noapte buna....... a, da, nu am propus niciuna din problemele date!!!!