----------------------------------- Alex B. 29 Dec 2009 23:22 ----------------------------------- Să știi că nu este mare brânză de făcut pentru AAVSO. Trebuie să numeri petele și grupurile, să calculezi numărul Wolf și să precizezi câte pete și grupuri sunt la nord și respectiv la sud de ecuatorul Soarelui. Centralizezi totul la finalul lunii cu ajutorul unui progrămel DOS de la AAVSO și le trimiți rezultatul prin mail. Asta este tot. Se recomandă să începi indiferent de experiența pe care o ai. De altfel, pe măsură ce trece timpul și numărul observațiilor crește, crește și experiența. Intră pe site la AAVSO și află mai mult. Eu am mai spus-o: este păcat de observațiile excelente pe care le faci tu și alți forumiști. Rămân îngropate în sertare și calculatoare și nu folosesc nimănui. Și apoi din toată România să fie numai un singur om prezent în Buletinul Solar?...cel puțin dacă mă iau după nume... Oricum, succes pe mai departe. :) PS: ingenioasă ideea cu desenul, mai ales că bănuiesc că faci observații direct la ocular. De obicei desenul se practică la proiecție fiindcă este mai simplu. Șă știi că dacă faci aceste desene ai putea încerca să calculezi și coordonatele ecuatoriale ale petelor.