----------------------------------- zoth 27 Oct 2009 19:26 ----------------------------------- Haideti sa nu ne aprindem prea tare :) Eu cred ca Blakut a gandit-o bine dar a exprimat-o pe dos. Ca si student la fizica nu cred ca nu stie cu ce se mananca aceste radiatii. Cine vrea sa se documenteze temeinic pe o anumita tema e bine sa consulte mai multe surse. Cateva cuvinte la subiect pentru ca lucrez cu ambele tipuri de radiatii. Trecand de violet in sus toate sorturile de sticla (inclusiv cele optice) prezinta atenuari din ce in ce mai mari (functie si de compozitia sticlei). In domeniul IR lucrurile sunt mai nuantate: Coborand sub rosu exista sorturi de sticle care au o transmisie chiar mai buna decat in vizibil (domeniul 1000-2000 nm de exemplu). Coborand si mai jos, comportamentul sticlei se inverseaza, atenuarea incepe sa cresca pe masura ce lungimea de unda creste ajungand ca in domeniul 7000-13000 nm sticla obisnuita sa se comporte ca o adevarata oglinda. Dupa acest domeniu tendinta atenuarii este din nou in scadere.