----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Iun 2009 17:22 ----------------------------------- Excelenta sesiune de observatii Laurentiu,foarte interesanta,felicitari! Mi-ar place sa aud evaluarea ta despre performanta telescopului in noua reincarnare.Astept cu interes sa citesc noi rapoarte de observatii.Mi-ai atras atentia asupra unor noi ''tinte'' pentru mult mai modestul meu telescop,si,poate,ni se alatura si altii. Duminica,14 Iunie,in jurul orei 24h00min,am testat pe Dobsonianul de 125mm F/7, ocularul Huygens-Boscovich la 100x ,singur si la 200x combinat cu Barlow2x,pe Epsilon 1-2 Lyrae,obtinand imagini ''ca la carte''. Petele centrale de difractie stralucind ca niste sfere,bilute minuscule de sidef,separate prin spatiu negru ondulat doar de diafanele inele de difractie.La Saturn acelasi ocular nu a mai functionat asa de bine. Dupa aceasta am armat telescopul cu ocular Plossl Celestron f=7,5mm combinat cu lentila Barlow japoneza ''no-name'' 2x,urcand grosismentul la 232x.Mi-am notat in memorie pozitia exacta a obiectului, centrat in ocularul principal,fata de crucea de fire a cautatorului 8x35mm.La 232x nu-mi pot permite abateri mai mari decat grosimea firului din crucea cautatorului,ori incep sa bajbai.Asa ca fac acest etalonaj de fiecare data cand trec de 150x. M-am indreptat apoi spre Epsilon Bootis cu care aveam o ''rafuiala'' din lunile trecute cand o vedeam mult mai jos la ora mea favorita de observatii.Am centrat usor steaua in ocularul principal,apoi am facut reglaje fine ale focalizarii,ajutate de faptul ca portocularul este filetat,pana ce am obtinut un echilibru corect intre pata centrala de difractie si inelele de difractie.Cand am obtinut pentru steaua centrala balansul corect si aspectul de biluta sidefata al petei centrale,iata,companionul se vedea foarte frumos ''asezat'' pe al doilea inel de difractie si combinandu-si inelele de difractie cu cele ale stelei centrale,intr-o superba dantelarie. In incheiere ''sectiunii'' de duble ,am incercat cu echipamentul de mai sus sa vad ceea ce am citit ca fiind companionul lui Vega.In afara de imaginea superba,stralucitoare dar singulara a lui Vega (inelele de difractie nu se pun), am vazut doar la vreo 400 secunde spre Sud ,si putin spre Vest,o steluta foarte slaba,bine vizibila totusi,membra a ''ultimei mele jumatati de magnitudine''.Rog pe cunoscatori sa-mi spuna ce trebuia sa vad,deoarece eu,inafara de aceste doua stele,extreme de stralucire,am vazut doar spatiu pustiu.Apoi m-am retras spre ''apartamentele mele regale'',fiind si obosit , fiind si bolnavior.Dar multumit,am incheiat bine,multumita Astronomiei, o saptamana altminteri foarte nereusita.Mircea