----------------------------------- Laurentiu 15 Iun 2009 12:30 ----------------------------------- Ziua buna, Am petrecut weekend-ul trecut la parintii mei in comuna Sacosu Turcesc, la 18 km SE de Timi-soara. Ziua am dat la sapa in gradina in incercarea (pe jumatate reusita) de a mai combate putin sedentarismul iar noptile de vineri/sambata si sambata/duminica le-am rezervat observatiilor astronomice in compania sotiei mele (foarte recent "convertita" la aceasta minunata preocupare), in ce-a de-a 2-a seara alaturandu-ni-se inca un cuplu de prieteni cu propriile lor telescoape. In prima noapte cerul nu a fost atat de senin pe cat ne-am fi dorit (norii au acoperit incet, incet pana la 2/3 din cer) dar in urmatoarea noapte lucrurile s-au mai imbunatatit, cu calea Lactee vizibila incepand din Cassiopeea si pana in Sagetator si multe obiecte din catalogul Messier vizibile cu ochiul liber. Curios insa, transparenta a fost (sau mi s-a parut) mai buna in prima seara (in momentele cand norii se mai risipeau) decat in a 2-a cand cerul parea acoperit de o pa-cla subtire. Seeing de la relativ bun spre zenit, la foarte prost spre orizont. Am avut la noi telescopul de 200 mm f/6 pe montura ecuatoriala motorizata pe care, pentru prima oara, am avut rabdare sa o pun in pol destul de bine. Pe telescop, pe langa clasicul cautator (un 10x50 mm) am avut mai recenta gaselnita – un laser verde. Laserul s-a dovedit atat de util in pozitionarea telecopului pe cer, in combinatie cu ocularul Erfle de 40 mm (care pe tele-scopul meu da un camp de 2 grade), incat incep sa cred ca, in curand, cautatorul “clasic” va cobori de pe telescop pentru a-si ocupa locul intr-un sertar. In ambele seri am facut observatii de obiecte Messier si la stele duble. In categoria a 2-a am vazut: -Epsilon Bootes, separatie 3 arcsec, 2,5/5 mag. vizuala a componentelor (le-am separat destul de greu, la 250 x). - Alpha Canes Venaticorum (superba “Cor Caroli”), sep 20 arcsec, 3/5 mag. componentelor. - Sigma Coronae Borealis, sep 6/71 arcsec (stea tripla) 5/6/10,5 mag. componentelor (cele ap-ropiate separate lejer la 125x) - Beta Cygni (Albireo), sep 34 arcsec, 3/5,5 mag componentelor (se separa foarte lesne si la 30x si probabil si la putere mai mica) - Gamma Delphini, sep 10 arcsec, 4,5/5 mag componentelor - Alpha Geminorum (Castor), frumoasa la putere de 125-250x, 2,5/3,5/9 mag componentelor (dupa cea de-a 3-a, de mag 9 nu m-am uitat – celelalte 2 au fost prea frumoase pentru a-mi lua ochii de la ele) , sep 2/73. - Epsilon Lyrae (celebra dubla dubla), surprinzatoare de fiecare data, componentele separate frumos la 125x cu un ocular Meade Plossl seria 3000 de 9,5 mm japonez, cu care am facut, de altfel, majoritatea observatiilor, uneori in combinatie cu un barlow Meade 2x); 5.5/6.5//5/5.5 mag componentelor, 208//3/2 sep. La acestea s-au mai adaugat, asa cum ziceam mai sus, mai multe obiecte Messier (dar nu le insir aici, nu-i topicul potrivit) iar dupa ora 2 dimineata am mai vazut Luna si, prima data anul acesta, Jupiter cu satelitii galileeni frumos insirati in plan ecuatorial dar putine detalii pe disc din cauza inaltimii mici fata de orizont, printre crengile unor copaci, cu telescopul in pozitie oriziontala.