----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Mai 2009 12:20 ----------------------------------- Off-topic,dar nu intrutotul. Ca in bancul cu rabinul,din nou toata lumea are dreptate. In legatura cu cautatoare, in general,si ideia nu-mi apartine ci provine din anuarul ''Meteor'' al MCsE/2008,ar fi totusi de adaugat urmatoarele.Spune deci cineva in anuarul respectiv despre cautatore ca sunt cele mai neglijate accesorii de telescop.Autorul articolului de la sectiunea Deep-Sky spunea in schimb ca este bine ca ele sa fie prevazute cu posibilitatea de a folosi aceleasi oculare,lentile Barlow si diagonale ca si telescopul principal.Am meditat un pic si sunt de acord.Sunt obiecte precum Pleiadele,Hyadele,Parul Berenicii care se vad cel mai frumos intr-o luneta de 50-60mm,domeniul cautatoarelor medii.Gata cu off-topicul. Articolul de mai sus m-a inspirat,la mini-telescopul meu de 72mm F/11,oricum cautatorul este un dioptru realizat dintr-o platbanda indoita avand la capete cate o gaura.Daca in gaura dinspre oglinda montez, cand am nevoie ,o piesa ca un dop,cu o cruce trasata pe ea,am un cautator solar.Mircea