----------------------------------- zoth 09 Mai 2009 12:16 Soarele azi (I) ----------------------------------- As vrea ca topicul de fata sa aiba ca scop monitorizarea periodica a soarelui in masura in care ne permit conditiile meteorologice sau obligatiile sociale ale fiecaruia. Sper sa nu gresesc foarte tare daca am sa spun ca se pot raporta aici observatii atat vizuale cat si fotografice sau radio. Asadar prima sedinta de observatii vizuale din aceasta luna am inceput-o azi 9 mai 2009 la ora 9.40 in conditii de cer senin, vant slab si o temperatura in crestere de la valoarea de 15 grade. Instrumentul folosit a fost un Cassegrain de 110mm f/10, corector de subapertura, oculare SPlossl 10mm, 12.5mm si un ocular militar botezat de mine MK 28 evident cu focala de 28mm. Am folosit in toate cazurile un filtru de apertura din folie Baader Astro-solar ND5 si alternativ filtru solar-continuum, filtru colorat verde de densitate mica si filtru colorat rosu de densitate mare. Imaginea soarelui chiar daca lipsita de pete a fost placuta si cu un contrast bun. O deosebita placere provoaca folosirea filtrului specializat (solar-continuum), o imagine plina de viata, relaxanta si de contrast mare. Prima sedinta de observatii s-a incheiat la ora 10.10 dupa care a urmat pauza de facut piata. La ora 11.50 am revenit la ocular si am constatat ca imaginea oferita de oculare parea usor difuza, parca o ceata fina se interpunea intre ocular si ochi. Este posibil ca fenomenul sa fie cauzat de diafragmarea mai modesta a acestui instrument. Chiar la folosirea filtrului verde de mica densitate acest fenomen era prezent. Situatia s-a schimbat radical spre bine in momentul in care am introdus filtrul solar-continuum sau pe cel rosu de mare densitate. Contrastul a revenit la valorile de dimineata. La ora 12.10 am incheiat observatia pe ziua de azi, urmand pauza administrativa. Al doilea scop al acestei observatii a fost si testarea Cassegrainului caruia am reusit recent cu ajutorul unui prieten sa-i realuminizez oglinda secundara. Ii multumesc inca odata pentru ajutor :D Inainte de aceasta realuminizare nu puteam sa vad soarele in ocular cu filtrul rosu de mare densitate montat (evident folia Baader a fost prezenta in toate cazurile). Se pare ca am scapat de problema pierderii de lumina pe care o discutasem la sectiunea de optica cu ceva vreme in urma. Cer senin!