----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Apr 2009 21:06 ----------------------------------- Duminica,in jurul orei 1.30 tlr,dupa intoarcerea de la slujba de Inviere,mi-am propus o mica sedinta de observatii.Cerul a fost partial noros.Am folosit luneta Kepler de 9x30mm,tinuta in mana.Am observat -reobservare Epsilon1-2 din Lyra,evident ca dubla -reobservare Alcor-Mizar,tot ca dubla -stelele principale ale constelatiilor Ursa Minor,Ursa Major,Lyra -steaua Cor Caroli adica ''Inima lui Carol'',denumirea fiind atribuita de catre Halley , la sugestia medicului de curte Charles Scarborough, in memoria regelui martir Carol I; fie ,cred altii,reintoarcerii in Londra in 1660 a fiului acestuia Carol al II-lea.Medicul sustine ca ,la reinstaurarea monarhiei,steaua Cor Caroli a stralucit deosebit de tare.D'ale razboaielor civile! -roiul stelar deschis cunoscut drept Parul Berenicei,ori Parul Veronicii,Mel 111.In zona cea mai densa am numarat cu acest instrument 23 de stele. -in toate zonele spre care am indreptat micul telescop,am vazut stele invizibile ochiului liber,in pofida poluarii luminoase cred ca numarul total de obiecte efectiv vizibile este marit de acest instrument de la cateva sute la cateva mii,poate chiar zece mii.As fi curios sa stiu daca cineva a facut o asemenea cercetare. Luneta Kepler,non-acromatica,are un focal de 30cm si este prevazuta cu un ocular Kepler construit dupa regulile artei,deci cu doua diafragme ,ceea ce asigura iluminarea intregului camp vizual.Mari astronomi,precum Lacaille si Messier au folosit un asemenea ''refracteur ordinaire d'une pied'' ,motiv pentru care mi-am construit si eu,din curiozitate, unul.Mircea