----------------------------------- Mosu' 13 Mai 2008 21:12 ONAA 2008 ----------------------------------- Daaa... tarziu, dar mai bine decat niciodata. Multumim, Lucia, din partea baietilor si a fetei din Dolj, macar ca am castigat multa experienta pentru concursurile viitoare. Si de ce , Radu, sa spun eu, ca daca ma apuc egalez paginile cu subiecte de care vorbeai! Referitor la subiecte, doar prima problema de la seniori a fost formulata cam ambiguu, in rest am aceeasi parere, mai ales ca de obicei eu cam carteam.... Mai era o mica problema la unul din subiecte dar acum sunt ocupat cu trei concursuri de electronica pana in iunie si apoi cine stie... Problema cu corectorii e cam aceeasi cu problema supravegherii, ca si la tezele cu subiect unic(sa spun pe sleau, totul e desertaciune...), responsabilizarea e cheia, la toate nivelele, de la pregatirea elevilor pana la acceptarea faptului ca din mandrie(de care nu spui ca e rusinica!) unii insotitori de lot nu-si recunosc nepotrivirea cu pozitia de corector. Si altii au elevi in concurs si nu au voie sa corecteze conform regulamentului... Alta problema e zona de organizare, cand stii ca vremea e cum e tre sa ai pregatita oricand o rezerva. Din pacate Pastele a incurcat observationala, daca ramanea pe 29 aveam macar pana la 1-2 noaptea cer rezonabil. Si nu vorbesc de proba observationala pe hartie decat ca un paleativ, ceva ca sa fie si care nu poate inlocui realitatea(sau simularea acesteia!!!). Mai ales ca harta era negru pe alb. Pentru cei interesati va pot oferi si rezultatele de la baraj, pentru cei ce nu au intrat in lot. Interesant dpdv al economiei olimpicului: au fost cativa care au intrat in lot cu punctaje mai mici la baraj decat al altora de dedesubt. Oricum, bafta lotului si sper sa fie selectati elevii care ne vor aduce rezultate de la internationale!