----------------------------------- raduM 14 Mar 2008 20:15 ----------------------------------- În principiu, la o Olimpiadă ... nu prea ai voie, ca propunător de subiecte, să-ți bați joc. Te faci de cacao. De ce răspunsul corect la problema 6 ar fi d)? Pentru că subiectele de olimpiadă ajung să le propună niște imbecili - nu discut, se știu ei bine, dacă trebuie dau și referințe... - care n-au legătură nice cu școala, nice cu astronomia. Ideea de olimpiadă ține de școală, e bucuria copiilor, elevația la superlativ, iar ideea de Astronomie ține de Astronomie. Propunerea de subiecte e diferită: oricare idiot se simte gâdilat-capabil să propună un subiect, dacă e solicitat să o facă. Chiar dacă o face prost, tot o s-o facă.... prost. :lol: Dacă tot e deschisă discuția... eu mă întreb, de ce drq nu e chemat dl. Doru, dl. Octavian, sau Cătălin, sau dl. Z sau... să mă ierte cei carora-de nervi, că m-am enervat acum.... nu le pomenesc prezența- să discute eventulale subiecte? Oameni care știu ce-i aia astronomie, oameni care în mod sigur nu și-ar bate joc. Ei ar face-o cu responsabilitate, mai pedagogic decât un pedagog de meserie. Dealtfel, nu numai la Astronomie se petrece chestia asta simpatică... (în treacăt fie spus)