----------------------------------- iulian m 12 Mar 2008 18:01 ----------------------------------- Tot asa, cind steaua are volum finit, deformeaza spatiul-timp din vecinatate dar deformarea va fi mult mai dramatica daca, la aceeasi masa, volumul este foarte mic Bine, pot sa inteleg ca o stea de 120 sori - maximul unei stele - poate modifica "spatiul" din jurul sau - "creind" traiectorii obligatorii; cred ca asta inseamna "modificarea" spatiului -; dar tot exista scapare - forta ce masoara interactiunea este neinfinita. Dar de ce conteaza volumul ?( densitatea este derivata sau este considerata fundamentala aici ?) Ce anume confera volumului calitatea de cauza ? Exista un rationament deductiv, un experiment , o intuitie ? caci nu o masa infinita "ofera" lipsa de scapare, ci volumul unei mase finite. Apoi: un corp deformeaza un alt corp - in exemplele respective; aici un corp "deformeaza" spatiul ...??? Nu modul cantitativ de deformare ma deranjeaza - "unele deformari sint mai dramatice" - , ci faptul ca el exista - dovezi ? - si - in plus - introducerea volumului unei mase finite ca si cauza... In cazul exemplelor date de dl.raduM, acolo macar exista un contact "fizic" - intre corp si patura, intre caramida si zapada si sol; dar ce anume face ca spatiul sa fie si el capabil de contact "fizic" (si) ca functie de volum ? Postarile de pina acum mi-au atras atentia ca volumul conteaza; eu nu inteleg de ce ... daca ma puteti ajuta. p.s. sper ca am fost explicit