----------------------------------- Erwin 01 Oct 2022 19:03 Noaptea Cercetatorilor 2022 Parcul Izvor ----------------------------------- Ieri am participat la Noaptea Cercetătorilor cu colegii de la Institutul Astronomic, în Parcul Izvor. Pe zi am adus luneta Meade 90x1000 prevăzută cu filtru Baader ND3, folosită și la precedentul eveniment educațional, am arătat fotosfera și petele solare publicului larg, până la apusul Soarelui. S-au văzut 3 regiuni active. Am folosit un ocular plossl de 32mm. Seara am observat Luna, Saturn și Jupiter prin telescop maksutov-cassegrain 150x1800 Skywatcher și oculare Plossl 32mm și 25mm stock. Am folosit montura Vixen GP motorizată cu onStep. Nu am avut la mine luneta polară dar mi-a ieșit alinierea din ochi la Jupiter și nu am avut drift încât nu fugea deloc din câmp cum am pățit la Saturn cu o oră mai devreme sau la Soare pe timpul zilei. S-au văzut cam slab detaliile (seeing slab) și am constatat că telescopul pare a fi decolimat. La precedentul AstroFest din primăvară nu am avut cer senin și nu am putut observa decât Luna și niște stele duble, n-am mai folosit de atunci telescopul (nu e al meu). Totuși nu am putut să nu remarc dimensiunea mare a discului planetei la doar 72X. Mă întreb care este diferența de diametru dintre opoziție și maximul de distanță?