----------------------------------- Cristian Kata 28 Aug 2022 16:36 ----------------------------------- La urma urmei oare ce o fi sticla ED? Conform abrevierii ar insemna o sticla cu dispersie foarte scazuta, cat de scazuta....nu ne spune nimeni. Deci pana la urma e vorba de ceva foarte discutabil atat timp cat nu avem niste valori in care sa se incadreze. E ca si cum am vorbi despre "cald", daca e iarna si spun "Afara e cald." probabil sunt 15 grade celsius iar daca e vara si spun acelasi lucru poate sunt 35 grade celsius, deci nu am spus nimic prin "cald". In momentul lansarii lui Zeiss Conquest probabil era inca la moda "HD" si de aceea nu e "ED", totul e relativ. Acum cativa zeci de ani nu era nici HD nici ED si totusi unele exemplare sunt mai HD si mai ED decat cele din ziua de azi care sunt stantate bine cu HD si ED. Mai mult, am gasit ca solutie de "producere" a sticlei ED, la anumiti producatori, doar prin tratament exterior al sticlei, depuneri de straturi gen AR, si cand am vazut acest lucru m-am lamurit cum sta treaba cu ED, orice imbunatatire la nivel optic este etichetata imediat ca fiind "ED", marketing curat, in loc de versiunea v1.1 avem v1ED pentru ca are efect mai bun :).