----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Aug 2022 20:36 ----------------------------------- Vineri 5 August a.c. am avut ca musafir (pentru testare) un binoclu Auriol 10x50mm. Descrierea tehnica facuta de Daniel Simion este corecta, exemplarul pe care l-am testat corespunde intru totul cu cel descris. Am trecut asadar la observarea obiectelor ceresti cu acest binoclu. Contrastul imaginii la Luna a fost mai degraba acceptabil, detaliile selenare se vedeau binisor. In zona terminatorului, umbra aruncata de cratere era usor gri. La DSO binoclul s-a descurcat mai mult decat onorabil, prezentand obiectele precum M13, M92, M8, M22, M15 ca fiind bine vizibile. Obiectele nebuloase ridica probleme tuturor telescoapelor: M17 s-a vazut sters iar M27 doar cu vedere periferica. Stele duble : desi la Albireo s-a descurcat onorabil si a aratat doua discuri Airy tangente, alte stele duble precum Zeta Lyr sau 61 Cyg nu au fost rezolvate. La Omicron Cyg s-au vazut cele doua stele mai luminoase, companionul mic, oranj-rosiatic nu s-a vazut. Roiul Dublu din Perseu s-a vazut dar sarac in stele din cauza altitudinii mici dar in schimb NGC 633 din Cas s-a zarit bine, ''ca la carte'', ca un norisor mic, slab luminos. La fel s-au vazut M10 si M12. La Jupiter am vazut doar doi sateliti iar Saturn era ca o stea mare si grasuta. N-as putea spune ca Auriol 10x50mm este ''binoclul vietii mele'' dar este corect sa mai spun un lucru. Am probleme de focalizare cu toate binoclurile cu focalizare centrala. Iar acest Auriol are un asemenea sistem. Poate ca rezultatele slabe de la stelele duble sa se datoreze acestui lucru. La DSO, asa cum am mai spus, binoclul s-a descurcat onorabil. In urma cu trei decenii as fi fost foarte incantat sa am un asemenea instrument. Nu cred ca mai costa 60 de lei dar pentru un astronom amator incepator, poate fi un companion de nadejde in familiarizarea cu cerul instelat. Iar daca pasiunea pentru cerul instelat ''nu prinde'', pe peisajele terestre din plina zi binoclul Auriol 10x50mm se va descurca bine pana cand ochiul va deveni suficient de educat ca sa pretinda un instrument mai bine corectat. Mircea