----------------------------------- raduM 21 Ian 2008 19:41 ----------------------------------- Radu daca stringuriile vibreaza(nu contest aceasta) atunci putem spune ca oscileaza,dar ma intreb la aceasta dimensiune 10 la -43metri(dimensiunea stringuriilor in ordinea dimensiunii Max Planck)la ce lungime de unda sau freqventa oscileaza. Sa calculat sau eroiat deja asa ceva.Ar iesi lungimi de unda cu mult sub cele mai scurte cunoscute. Scuze pentru răspundul întârziat, sunt cam amețit saptamanile astea: judeteana la Fizică, concursul Procopiu, acusi (4-10 febr) naționala la Fizică care va fi în Neamț ... , o lucrare despre acreția pe stringuri cosmice cerută de o revistă... :roll: În teoria stringurilor, particulele sunt reprezentate de bucle. lungimea de undă poate fi foarte bine mult mai mare decât lungimea stringului: undele se propagă circular. De acord că, teoretic pot exista stringuri deschise. Dar nu e cazul pentru particule: ele sunt privite ca bucle (loops), cu masă /energie datorată tensiunii/ și spin - rotația. O idee interesantă îmi vine acum în minte: nu o postez, -deși tare aș vrea - să nu vă supărați. Am avut neplăcuta surpriză ca, din pură întâmplare, să-mi găsesc ultimul articolaș trimis aici... publicat cu nesimțire nonșalantă pe un alt forum, de către un imbecil care și-a însușit totul fără măcar să spună, cretinul: "ăsta e luat de la link.... cutare." Am să deschid un topic pe tema asta.