----------------------------------- gheorghe adrian 06 Mai 2022 08:07 ----------------------------------- Dl CAdi Am gasit acum acest mesaj al dumitale, pe care l-am scapat din vedere. Banuiesc ca stiti dar ocoliti faptul ca particulele elementare sunt unde si doar atunci cand sunt observate sunt corpusculi dupa cum arata si experienta celor 2 fante. Parerea mea este ca aspectul ondulatoriu al particulelor se datoreaza doar rotatiei foarte rapide ale particulelor. Particule care ar fi structuri dinamice comuse din numerosi curenti eterici radiari, care prin rotatie dau camp electric pulsatoriu, de foarte mare intensitate, in cazul sarcinilor electrice, sau dau un camp electric alternativ, de foarte mare frecventa, cu efectele semiundelor alaturate, puternic compensate, incat apar neutre in campul electric. Ce mi se pare interesant la pozele cu sectiunea fotonului este ca sustine modelul de sectiune patrata al fotonului, imaginat de mine. In cazul experimentului cu dubla fanta, care dovedeste, la modul indubital, modelul de unda al fotonului, eu cred ca se datoreste interactiunii fotonului cu materialul fantei. Material care ar avea frecventa proprie de vibratie comparabila cu frecventa fotonilor si interferenta ar fi posibila si ar produce difractia la marginile fantelor. Fotonii grei ics si gama, avand frecvente mult mai mari decat ale materialului fantelor, nu produc nicio difractie, niciun efect de dubla fanta si nici nu se reflecta nici nu se refracta.