----------------------------------- julliano 26 Noi 2021 01:45 ----------------------------------- Salutare! In seara asta am observat Luna cu lunetele 100ed si 80ed, cu binoviewer si oculare lacerta de 20mm SWA 70 grade, iar in capul binoviewerului am pus 2 barlow-uri, astfel a rezultat un grosisment de aprox 430x cu SW100ed si respectiv 280x cu luneta SW80ed. Pana aici nimic ciudat, dar ce voiam sa mentionez este ca am facut observatiile prin... termopan, din confortul camerei pt ca nu am vedere catre luna din balcon. Sincer sa fiu nu prea ma asteptam sa se vada bine la mariri mari pt ca termopanul ia mult din calitate, insa am observat ca din anumite portiuni ale geamului se poate vedea ceva mai bine decat din altele :)) Acum cat de detaliata a fost imaginea, pot spune ca am vazut cu luneta de 80ed crater de 7km (Purbach A), iar cu luneta de 100ed am vazut si cratere de 5km (Purbach T, si altele). Conform unei statistici gasite aici: https://www.levenhuk.com/reviews/things_you_can_see/ vad ca cu o luneta de 80mm se pot vedea cratere de aproximativ 5.5km, iar cu o luneta de 100mm cratere de aprox 3 km in diametru. Din ce am observat eu m-am apropiat destul de mult de ce apare in articol, si acum sunt foarte curios cat de mici cratere o sa vad fara termopan si cu seeing de exceptie :D A mai incercat cineva "blasfemia" de a se uita prin termopan la puteri mari cu rezultate bune? :)