----------------------------------- iulian90 24 Noi 2021 20:24 ----------------------------------- Buna seara tuturor. :) Vin cu noutati si vesti bune (dar si o veste mai proasta :lol: ) in privinta adaptarii camerei Philips Toucam Pro II pentru expunere lunga. :D Dupa o lunga perioada in care abandonasem acest proiect de adaptare a camerei Philips, mai sa renunt definitiv la el, i-am mai dat o sansa, poate rezolvam pana la urma problemele cu care ma confruntam in acest proiect. M-am informat mai bine de pe [url=http://www.pmdo.com/wadm2.htm]site-ul lui Steve Chambers, cel care a implementat adaptarea camerelor Philips Vesta , Toucam si SPC 900 pentru expunere lunga, si la capitolul despre circuitul Amp Off am aflat ca in paralel cu tranzistorul de comanda Amp off ,care l-am intercalat intre pinul 9 al senzorului camerei si padul corespunzator de pe placa (care este in legatura cu masa), trebuia conectat un rezistor de 420 ohmi in paralel cu tranzistorul, intre colectorul si emitorul acestuia, precum si un capacitor de 10 microfarazi in paralel cu tranzistorul si rezistenta, pentru ca semnalul video sa poata trece spre iesirea senzorului fara sa fie intrerupt. Eu prima oara ,cand am implementat modul Amp Off, prin iulie anul acesta, nu pusesem decat acel tranzistor de comanda, fara rezistenta in paralel si cand intra camera in modul Amp off ,semnalul video disparea, ramanad numai zgomotul de citire si cel termic si eram dezamagit din aceasta cauza ,asa ca abandonasem o perioada, pana recent cand m-am documemtat mai bine. Am conectat 2 rezistente a caror valaore totala insuma 420 ohmi si un condensator de 10 microfarazi in paralel cu tranzistorul, care l-a randul sau l-am inlocuit cu un BC 549 ,care este mai bun , si rezultatul a inceput sa se imbunatateasca, imaginea aparea in modul amp off ,dar la gain minim si iluminari puternice, cand aproape se satura imaginea, zona centrala a imaginii aparea mai sub-expusa si cu un zgomot mai ridicat decat partile de sus si jos ale imaginii. Am mai citit inca un [url=http://www.pmdo.com/mkamp.htm]articol interesant ,al unui astronom care a implementat la randul sau modul LX si Amp Off pe o camera Philips Toucam dupa modelul lui Steve si patise si el la fel cu camera ,aparuse efectul acela de sub-expunere centrala a imaginii si a ajustat valoarea rezistentei pana cand acel efect de sub-expunrere centrala a imaginii s-a diminuat mult dar nu a disparut de tot. La fel am procedat si eu ,inlocuind rezistentele cu una de valoare 220 ohmi, la jumatate din valoarea initiala si efectul s-a diminuat si in cazul meu. Am facut niste teste la semi-intuneric, in casa ,cu camera Philips si am remarcat ca se comporta mult mai bine decat inainte cand am implementat modul LX. :) Amp glow-ul s-a diminuat mult la expuneri lungi, imaginea arata mai fain la expunere de 1 minut si chiar la 2 minute, numai de la 5 minute amp glow-ul incepe sa afecteze serios imaginea pe cand inainte de la 30s expunere afecta rau imaginea. Si nici cand modul Amp Off este dezactivat, amp glow-ul apare mai redus decat inainte, nu stiu care e treaba, dar e de bine oricum. :) Aseara am avut ocazia sa testez camera Philips la stele si am ramas uimit tare de ce poate aceasta camera. Am facut niste capturi la roiul M 36 din Auriga , la expuneri incepand de la 1s si pana la 60s, la gain maxim. Imaginea ,chiar si la 60s este frumoasa, chiar daca apare mai albicioasa si cu niste pixeli incinsi de la zgomotul termic si sensibilitatea este si ea remarcabila, camera ajungand la magnitudinea limita de aproape 15 (14,8-14,9) la expunerea de 60s, prin luneta de 80/900mm la raportul focal f/11,2. Deci egaleaza cel putin camera foto Canon 450D la sensibilitate si chiar la zogmotul termic si de citire, doar ampglow-ul cam deschide fundalul imaginii, dar daca mai umblu la valorarea rezistentei din circuitul de control Amp off, poate reusesc sa diminuez si mai mult amplgow-ul fara sa maresc prea mult efectul de sub-expunere centrala. :) Apoi am facut o serie de 53 cadre de 30s la roiul M 36 si o serie de cadre dark de 30s, intre timp am observat ca nebuloasa M 42 se ridicase suficient pentru a o fotografia si am indreptat luneta cu camera Philips si spre ea, facand 4 serii de cate 60 cadre, cu expuneri diferite, incepand de la 30s, si pana la 4 s, pentru zona centrala cu Trapezul, precum si inca trei serii de cadre dark ,de 15s, 8 s si 4s, pentru calibrare in DSS. Cand am facut prima expunere la 30s, am ramas si mai uimit sa vad cat de frumoasa aparea zona centrala a nebuloasei M 42, cu detalii fine in zona Trapezului, nu imi vedea sa cred ce imagine frumoasa poate sa redea o "banala" camera web, transformata in adevarata camera astronomica. :D Sunt sigur ca rivalizeaza cu camera Canon 450D, dar nu stiu daca si cu camera Meade DSI, ramane de vazut in alte teste viitoare sa le compar. :) Insa cu toate aceste rezultate fantastice ale camerei Philips, un lucru ma dezamageste mult ; camera Philips tot nu functioneaza cum trebuie cu softul PHD2, nu apare imaginea in fereastra PHD2, apare doar fundalul negru si un punct aproape de centrul imaginii, care este un pixel incins si care PHD2 il ia drept stea de ghidaj. Deci PHD2 nu comanda camera cum trebuie in modul LX, nu stiu unde e buba, am intrat si in setarile Serial LX Control, am bifat DTR, RTS, Inverse, Noninverse etc. si tot nu vrea sa apara imaginea cu stele in fereastra PHD2. Trebuie sa ma mai documentez in acest sens, la fel cum am rezolvat problema cu comanda Amp Off, o sa rezolv si aceasta problema cu softul PHD2. Initial am decis sa transform camera in LX mode pentru a o folosi ca camera de ghidaj, ca sa pot folosi camera Meade ca camera principala (care acum este folosita ca camera de ghidaj), dar daca nu o sa pot rezolva problema cu PHD2 ,mai ales ca camera Philips a dovedit ca este destul de buna ca camera astro la expuneri lungi, atunci o sa o folosesc ca camera principala si camera Meade va ramane ca camera de ghidaj in continuare. :) Mai jos prezint cateva poze cu camera Philips desfacuta, cu circuitul Amp off , precum si un comutator pentru modul LX sau Normal, cateva imagini (cadre brute) cu roiul M 36 la diferite expuneri si cateva imagini finale, rezultate din stacking , cu roiul M 36 si nebuloasa de emisie M 42. Imaginea finala cu M 42 a iesit tare frumoasa, parca mai faina decat varianta facuta cu camera Meade. :)