----------------------------------- iulian90 21 Noi 2021 20:48 ----------------------------------- Buna seara tuturor. :) In seara aceasta am inceput sa observ stele cu ochiul liber in timpul crepusculului in vederea actualizariii tabelului Schmidt. Am cautat mai intai cele mai stralucitoare stele Vega, Altair si Deneb, ajutat uneori si de binoclu, pentru a le repera mai usor cu ochiul liber in lumina puternica a crepusculului civil si am ajuns la stele de magnitudinea 5,7 la sfarsitul sesiunii de observatii, lucru remarcabil ,avand in vedere zona in care locuiesc ,cei drept aproape la periferia orasului Braila, dar oricum in zona suburbana, unde scara Bortle a cerului este 5 conform Sky Map Pollution. :D Daca nu era Luna prezenta, pun pariu ca as fi ajuns la magnitudinea limita 6, asa de buna a fost transparenta in seara aceasta si azi-noapte. :) De obicei magnitudinea limita este de 5-5,3, cand transparenta este acceptabila dar nu foarte buna si scade sub 5 cand transparenta este proasta. De asemenea, ieri am mai reusit sa observ cu ochiul liber planetele Venus la ora 15:30, Jupiter la ora 16:02 si Saturn la ora 16:55. Mai jos am postat o imagine cu lista de stele observate cu ochiul liber, cu ora observatiilor in dreptul fiecarei stele, precum si orele la care se termina crepusculul civil, nautic si cel astronomic si o ra rasaritului Liunii, care dupa ora 18 a inceput sa afecteze observatiile, limitand magnitudinea la 5. O sa mai incerc in urmatoarele seri sa observ stelele de magnitudinea 5 si pana la 6 ,daca transparenta se mentine la fel de buna, ori daca nu, in alte ocazii,cu transparenta foarte buna si fara Luna pe timpul serii. :)