----------------------------------- iulian90 21 Noi 2021 09:01 Cometa C/2021 A1 (Leonard) ----------------------------------- Buna dimineata tuturor. :) Azi dimineata, pe la ora 4:30 ,am iesit sa observ noua cometa C/2021 A1 (Leonard) prin reflectorul de 150/1400mm, dar si sa o fotografiez cu camera Canon 450D ,prin luneta de 80/900mm. Noaptea aceasta a fost aproape perfecta din punct de vedere al transparentei, daca nu era Luna aproape plina prezenta pe cer ,ar fi fost excelenta pentru observatii. Asadar, in pofida luminii puternice a Lunii, cometa C/2021 A1 a fost usor de gasit si de observat prin reflectorul de 150mm, fiind chiar mai bine vizibila decat cometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, mai ales la grosismentele de 35 ori si 70 ori, unde se vedea putin alungita pe directia NV-SE, dar si la grosismentul de 155 ori ,unde se distingea mai bine nucleul cometei, desi se vedea mai rotunda. Fotografic insa, cometa dezvaluie o coada scurta dar relativ bine vizibila si o coama cu tenta verzuie, cu un centru luminos de culoare alb-cald. Am facut vreo 20 cadre de 60s din care 15 au fost mai bune pentru stackat, le-am stivuit in modul Comet Stacking in Deep Sky Stacker, ca sa iasa cometa mai clara. Cometa C/2021 A1 se afla in constelatia Canes Venatici (Cainii de Vanatoare), la vreo 5 grade spre sud-vest de steaua Cor Caroli (harta de pe site-ul [url=https://www.heavens-above.com/Comets.aspx?lat=45.3037&lng=27.9524&loc=Braila&alt=0&tz=EET]Heavens-Above este de mare ajutor), are magnitudinea de 7,9 ,se afla la o distanta 0,872 U.A. fata de Terra si la 1.078 U.A. fata de Soare. Cometa va trece prin periheliu pe data de 3 Ianuarie 2022, la distanta de doar 0.615 U.A, dar nu va fi vizibila la acel moment de la noi, fiind vizibila mai mult din emisfera sudica si va fi destul de departe de Terra. In schimb, perioada de vizibilitate cea mai buna va fi la inceputul lunii Decembrie intre 1 si 13 (mai cu seama intre 7 si 13 decembrie) , pe timpul diminetii, cand cometa va atinge magnitudinea 4 sau chiar 3 si va fi vizibila undeva spre orizontul sud-estic, fiind relativ mai aproape de Terra decat in momentul trecerii la periheliu, apoi va disparea in lumina crepusculului dupa 13 decembrie si nu va mai fi vizibila dupa aceea (poate pe 14 si 15 decembrie ,seara spre sud-vest, cand probabil i se va putea observa coada la limita orizontului, apoi va disparea complet sub orizont). Va fi poate cea mai vizibila cometa din acest an, insa nu stiu daca va fi de amploarea cometei C/2020 F3 de anul trecut ,care a intrecut orice asteptari, dar oricum, nu se stie daca cometa C/2021 A1 va avea sau nu vreun out-burst, in care sa devina foarte stralucitoare, fiind la prima trecere pe langa Soare, destul de aproape de el. :)