----------------------------------- iulian90 01 Noi 2021 19:32 ----------------------------------- Multumesc. :) Nici eu nu stiam de aceasta cometa pana ce am cautat Heavens Above.com si am aflat ca ar putea fi observata si prin telescoape mici si era deasemenea vizibila pe cer in acea seara. Am zis sa incerc si am fost rasplatit cu gasirea si observarea relativ usoara a cometei. :) Apoi am si fotografiat-o dupa ce am terminat cu cometa 67P. Am facut niste masuratori si calcule pe cadrele brute cu cometa si am aflat urmatoarele informatii: Viteza liniara a cometei este in jur de 36 km/s, conform calculelor si masuratorilor pe cadrele brute cu cometa, dar pe Heavens Above viteza cometei este apreciata la 22,17 km/s. Coama cometei ar avea in jur 75657 km, conform calculelor, diametrul unghiular fiind in jur 32,4" conform imaginii de mai sus, dar poate fi mai mare, depinde si de sensibilitatea echipamentului astrofoto, in cazul meu, luneta avand un raport focal mare ,de f/11 , a furnizat o imagine relativ intunecata, la f/4 probabil ca coama cometei aparea mai extinsa. Oricum, coama cometei ar putea avea pana la 80000 km in diametru.