----------------------------------- iulian90 24 Oct 2021 12:07 ----------------------------------- Binoclul IOR 7x40 asa l-am primit ,cu sigla "Canon" , in 2019 mi l-a adus Erwin, din partea lui Dbird. :) A mai avut armura de cauciuc pe el dar i-am dat-o jos, ca era prea butucanos, acum este mai comod de tinut in mana decat inainte, cand avea armura de cauciuc pe el. Este un binoclu calitativ, la care cromatiosmul aproape ca lipseste si claritatea este mai buna decat a celorlalte binocluri care le am, in ciuda luminozitatii relativ mici si a imaginii cu tenta galbuie care o prezinta. :) Cel mai des folosesc binoclul Bresser Superfocus, care il am de la Saiph, tot de prin 2019, datorita calitatii sale bune dar si luminozitatii mari, iar binoclul Sakura il cumparasem dupa ce vechiul binoclu Bresser Hunter 10x50 a fost avariat , fiind daramat pe jos de pe masa de o pisica, in timpul unei sesiuni de observatii. Sakura 8x60 este cel mai prost calitativ in ciuda aperturii sale mari, din cauza ocularelor tip Ramsden, care prezinta cromatism lateral mare si camp vizual ingust. Ar trebui sa inlocuiesc ocularele cu altele tip Kellner de la alte binocluri, dar inca nu am gasit . Am mai incercat sa inlocuiesc cu doua oculare de 15mm primite de la Saiph , dar nu se potrivesc, binoclul Sakura avand planul focal prea inauntru si ocularele nu focuseaza la infinit, si oricum trebuie oculare cu focala mai mare, de 20mm, ca sa rezulte un grosisment de 12x la o calitate si camp mai mari.