----------------------------------- Erwin 30 Sep 2021 06:56 ----------------------------------- dreamer54 a scris: Azi dimineata am fost sa vad ceva planete, la 160x (162,5x). Dar atmosfera a fost foarte incarcata de umezeala. Si imaginea la.ocular fierbea putin la 160X. Oculare: 9 mm.Xcel LX, 6 mm.Goldline UWA si 4 mm.Skywatcher WA 58°. Asta din urma folosit pentru prima data. Cele mai clare imagini le-am vazut cu 9 mm.(72x). Acum...Saturn mi-a placut mai mult la 6 mm. decat la 162X. In schimb, ce m-a surprins: Jupiter, desi mai bine focalizata la 108x, se vedea mult mai sters si lipsit de contrast decat la 162X. Nu ca la marirea asta de 162x ar fi fost ceva wow, dar benzile erau mai evidente. Am vazut 2 in zona centrala si parca se zarea si a treia in nordul planetei (nordul din ocular), ca o calota. Cu ocularul de 4 mm.mi-a fost f.greu sa focalizez si chiar asa, claritatea(sharpness-ul) lasau mult de dorit. Nu cred totusi ca acest ocular - Skywatcher HR Planetary 58° - sa fie chiar atat de prost, cred ca e nevoie de conditii mai bune de cer. Sigur, nu ma astept la calitate maxima, de orthoscopic. Asadar, ma opresc din achizitii...pana le termin de platit pe astea. Am, zic eu, un set decent: 25 mm.Plossl TS; 9 mm.Xcel LX; 6 mm.UWA Goldline; 4 mm.Skywatcher HR Planetary. Ma mai gandesc doar daca sa vand Goldline-ul si sa iau in schimb un Baader Classic Ortho, tot de 6 mm., asa cum am fost sfatuit. In final, usor dezamagit de conditiile de azi, dar multuit pentru ca am vazut la 160X cum ar putea sta lucrurile.