----------------------------------- dmtr69 19 Sep 2021 08:32 Helix Nebula_HOO ----------------------------------- Salve! Helix Nebula (NGC 7293, C63, "The Eye of God") din constelatia Varsatorul. Una din cele mai joase tinte pe care le-am pozat (doar M8 si M20 au fost mai joase). Noroc ca telescopul este pe balcon, ca de la sol, nu as fi avut sanse s-o pozez. Nu numai ca fotonii trebuie sa treaca prin atmosfera mai groasa, dar mai este si ceata si poluare luminoasa. Deci transparenta si seeingul au fost de "cacao". Dar pentru o tinta asa frumoasa merita facuta incercarea. Am adunat o expunere totala de 16 ore si 10 minute ( sase nopti), cadre de 5 minute (127 Ha, 67 OIII). Procesarea am facut-o aproape in intregime in PI. Am facut multe variante de culoare cu PixelMath, atat in faza liniara, cat si neliniara, cu rezultate asemanatoare. Am incercat si crearea pozei color in PS ( pozele Ha si OIII deja "intinse" ), rezultatul este diferit de cele facute in PI ( si chiar imi place mai mult). Cer senin!